Zaujal vás nějaký referát? ...... Máte k nějakému připomínku či poznámku?
Či snad vám nějaký referát pomohl do školy?

Napište to do komentářů!
Čím více dáte najevo svoji spokojenost či nespokojenost, tím více nám pomůžete
při úpravách tohoto blogu.

Pygmalion - George Bernard Shaw

4. února 2012 v 16:35 | Fanta Light |  P
Název je odvozen z antického mýtu o kyperském sochaři Pygmalionovi, který vyřezal ze slonové kosti krásnou dívku do ní zamiloval a uprosil bohyni lásky Afroditu, aby jí vdechla život. Stejně jako byla proměněna Pygmalionova socha v živou ženu, tak je zde proměněna obyčejná holka z ulice v dokonalou ženu z vysoké společnosti, jen díky učiteli fonetiky.
___________________________________________________________________________________________________

Rok vydání: 1912
Původní název: Pygmalion: A Romance in Five Acts
Jazyk: Angličtina
Žánr: Komedie
Místo děje: Londýn


Při letním liáku se pod portikem svatoštěpánského kostela v Londýně schovává skupinka lidí. Mezi nimi i květinářka Líza Doolittlová, která se snaží prodat několik svých fialek plukovníku Pickeringu. Celou situaci sleduje Henry Higgins, a když Líza zjistí, že si zaznamenává každé její slovo, ze strachu před policií vyvolá poprask, který Higgins uklidní vysvětlením, že je expertem přes fonetiku. Jako důkaz zjistí u každého přítomného z jaké části Londýna je a jaké má příbuzné. Ten je přesvědčený o svých schopnostech, že prohlásí Pickeringu, že by z Lízy mohl udělat skutečnou květinářku, jen díky tomu, že by ji naučil spisovně mluvit anglicky. Tato slova ji přesvědčí, že by se skutečně mohla stát květinářkou jen díky své výslovnosti a další den přijde na Wimpole Street 27 k Higginsovy, aby ji naučil správně mluvit. Higginse to zaujme a vsadí se s Pickeringem, že z ní udělá za šest měsíců nejen obyčejnou květinářku, ale bude ji moc dokonce uvést na diplomatickém koktejlu, aniž by někdo zjistil její pravý původ. Pickering se tedy přestěhuje k Higginsvy, aby být přítomen její proměny a zároveňnabádne financování.
Již první den je znát rozdíl mezi oběma muži - Higginse, který vyžaduje přesné plnění úkolů, zajímá pouze tento pokus a Pickering, který ji od prvního okamžiku říká Lízo a jedná s ní jako pravý džentlmen. Jen díky jeho slovům a uklidňování zvládá těžkou, několika měsíční dřinu a ukazuje se jako nadaná žákyně. Aby se Higgins přesvědčil, že je Líza opravdu na dobré cestě a téměř připravená, přivede ji po několika měsících ke své matce v den, kdy má přijímací den. Ona s tím nesouhlasí, navíc, když má přijít paní Eynsford-Hillová s dcerou Klárou a synem Freddy (ti, kteří tenkráte také schovávali před deštěm). Líza sice nezklame, přesto není stále připravená. Podaří se jí ale okouzlit Freddyho a negativně ovlivnit svými slovy "z ulice" Kláru.
Když plyne lhůta šesti měsíců, vezmou pan Higgins a Pickering připravenou Lízu ve večerní róbě na velvyslanectví. Svojí krásou a neuvěřitelně spisovnou mluvou působí opravdu dojem princezny. Zmate dokonce pana Nepomuka, experta přes světové jazyky, když mu odpoví maďarsky.
Po návratu domů jsou oba muži unaveni z několika měsíční dřiny a nevěnují Líze, která to byla ona, kdo to dokázal a změnil se, nejmenší pozornost. Higgins jí navíc ranní slovy, že chtěl s tou komedií již dávno skončit, jak ho to nebavilo a jak je dobrý. Rozzuřená Líza mu vytkne, jak se k ní celou dobu choval jako k obyčejné holce, a že ho nezajímá její budoucnost. Když odejde, zmizí Líza z domu, kde na ulici potká Freddyho. Ten se do ní zamiloval a sledoval ji v okně. Odejdou spolu a projezdí taxíkem noční Londýn.
Ráno hledá Higgins Lízu, která si přišla pouze pro věci, aniž by o tom věděl, a hledá pomoc u své matky. Tam přichází i Lízin otec Doolittlem, z kterého se stal Higginsovou vinou bohatý muž. Vyčítá mu, že ze sebe nedokáže dělat nóbl pána a jak všichni po něm chtějí peníze. Právě u paní Higgensové našla Líza úkryt. Byla totiž silně citlivě zraněna, když oba muži mysleli ten večer na sebe, přestože to vše dělala kvůli Higginsovi. Navíc jak se chovat jí naučil Pickering, když jí říkal slečno a dělat malá, ale významná gesta jako k dámě, ne jako Higgins, který s ní stále jednal jako s květinářkou. Odmítá se k nim vrátit, přestože í přemlouvají a Higgins varuje před špatnou budoucností. Říká jim o Freddym, který ji miluje, ale Higgins jí nevěří, že by se za něho vdala.

Konec je otevřený, ale v epilogu podle Showa to může skončit takto:
Přestože ji Higgins přitahuje, se nakonec rozhodne pro Freddyho a vezme si ho. Jejich společný život však nebyl šťastný hlavně po finanční stránce. Naštěstí jim pomohl Pickering, který přimomněl i Líze květinářství. To si nakonec otevřeli, i přes počáteční problémy.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 K. K. | Web | 4. února 2012 v 17:56 | Reagovat

skvělá zábavná, čtivá knížka.. včera jsem k ní dopsala maturitní otázky :-D

2 Angel Darkwood Angel Darkwood | Web | 20. července 2012 v 18:47 | Reagovat

Tak tuhle knížku mám opravdu ráda, člověk se nejen pobaví, ale taky je nucen se nad některými věcmi zamyslet.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Staré referáty procházejí rekonstrukcí, proto bych u nich prosila (leden - únor) zvýšenou opatrnost. Mohou se tam vyskytovat jisté chyby.

Komentáře nevztaující se k žádnému článku pište do reklam. V opačném případě mažu!
I zde platí AUTORSKÁ PRÁVA!

Na tomto blogu se právě nachází 88 referátů.
Blog založen: 18. 1. 2011
Majitelka: Fanta Light
Kontakt: Fantalight@seznam.cz.