Zaujal vás nějaký referát? ...... Máte k nějakému připomínku či poznámku?
Či snad vám nějaký referát pomohl do školy?

Napište to do komentářů!
Čím více dáte najevo svoji spokojenost či nespokojenost, tím více nám pomůžete
při úpravách tohoto blogu.

Komu zvoní hrana - E. Hemingway

28. dubna 2013 v 14:51 | Fanta Light |  K
Nemám co říct... Hemingway se po kouskách krásně čte, ale špatně popisuje. Alespoň pro mě.Rok vydání: 1940
Původní název: For Whom the Bell Tolls
Žánr: Román
Země: Španělsko
Jazyk: Anglicky


Robert Jordan, americký učitel španělštiny, bojuje ve Španělské občanské válce proti fašismu. Jeho úkolem je přidat se k partizánské skupině, ke které ho doprovází stařec Anselmo, a vyhodit železný most. V Pablově skupině je celkem 10 osob žijící v jeskyni. Zde se seznamuje s dívkou Marií, s kterou je ihned spojí hluboká láska a náklonost. Zajali ji fašisté, ale při převozu vlakem, který Pablo s ostatními vyhodí do vzduchu, ji zachrání a od té doby je s nimi. Hlavní slovo má ve skupině Pilar, která prakticky vede celou skupinu namísto jejího zbabělého muže, který si raději brání vlastní kůži. Všichni od začátku slibují Robertovi věrnost při úkolu, přestože to je blízko jejich úkrytu a hrozí jejich odhalení. Jediný Pablo je celé proti této akci. Stejně jako Robert v tom nevidí úspěšnou akci. Pilar si přečetla v Robertově dani smrt. Tvrdí sice, že jsou t jen výmysly, ale oba vědí své. Jelikož mají příliš málo času, pošle Pilar Marii za ním do spacáku.
Další den pošle Robert Anselma k mostu, aby zjišťoval, kolik projede za den vozů. Sám poté odejde s Pilar a Marií k El Sorbovi, aby měl více mužů na nadcházející akci. Cestou Pilar vypráví o jedné kruté akci, kterou zažila s Pablem. Fašisty, kteří obsadili jejich vesnici, nejdříve postříleli a zbytek umlátili k smrti a shodili ze skály do řeky. Nešetřili ani faráře. El Sorbovi řekne vše ohledně celého plánu. Dohodnou se i ohledně zbraní a mužů, kteří jsou spolehlivý. Cestou zpět se Robert a Maria stále více sbližují. Roberto si představuje život s ní, o kterém ví, že nikdy nebude a po mostě vše skončí.
Večer ukradou Sorboi muže koně, ale kvůli čerstvě napadlému sněhu je objeví fašistická hlídka. Prvního z nich zabije hned Roberto po probuzení, ale přes jejich snahu naleznou Sorbovi muže, kteří jsou v mnohem menším počtu. Ti se brání a předstírají i sebevraždu. Nakonec jsou postříleni ze vzduchu z letadel. Všem useknou hlavy a odvezou si je jako trofeje. Neustálým výstřelům poslouchá Roberto s partyzány. Primitiv touží přátelům pomoc, ale všichni vědí, že by to byla jistá sebevražda. Ani večer se situace nelepší. Robert se rozhodne poslat po Andrésovi zprávu, aby Golz odvolal útok, neboť se fašisti na něj připravují. Poté, co Pablo vyslechne, že by bylo nejlepší ho zabít, se začne chovat podivně poklidně. V noci však ukradne Robertovi rozbušky a zničí je. Přesto ho žere svědomí a tak se ráno vrátí s několika koňmi a novými muži.
Mezitím, co se Robert s partizánskou skupinou připravují vše k útoku na most a opakují jednotlivé úkoly, snaží se Andrés podat včas dopis. I když se mu to po několika překážkách a zdržování podaří, útok již nelze odvolat.
Ostatní začínají provádět útok. Pablo přepadává útok a Robert připevňuje rozbušky na most. Při výbuchu však umírá Anselmo. Ztrácejí také Fernanda, který byl postřelen. Když se u mostu objeví tank, všichni odjíždějí. Robertova koně při tom postřelí a pádem mu zlomí nohu. Aby ostatní přežili, rozhodne se zde zůstat a zdržet vojáky. Uklidňuje při tom Marii, že vždycky bude s ní. Nakonec je s puškou připravený postřílet blížící se fašisty…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Staré referáty procházejí rekonstrukcí, proto bych u nich prosila (leden - únor) zvýšenou opatrnost. Mohou se tam vyskytovat jisté chyby.

Komentáře nevztaující se k žádnému článku pište do reklam. V opačném případě mažu!
I zde platí AUTORSKÁ PRÁVA!

Na tomto blogu se právě nachází 88 referátů.
Blog založen: 18. 1. 2011
Majitelka: Fanta Light
Kontakt: Fantalight@seznam.cz.