Zaujal vás nějaký referát? ...... Máte k nějakému připomínku či poznámku?
Či snad vám nějaký referát pomohl do školy?

Napište to do komentářů!
Čím více dáte najevo svoji spokojenost či nespokojenost, tím více nám pomůžete
při úpravách tohoto blogu.

Povídky - Edgar Allan Poe

28. dubna 2013 v 11:08 | Fanta Light |  Povídky
Je to výběr hororových, detektivních až fantastických povídek. Jejich obsah je hodně skrácený a slouží spíše k připomenutí o čem daná povídka je. Pokud je chcete interpretovat, doporučuji si to přečíst. jsou opravdu krátké max cca 10 stránek.

Autor: Edgar Allan Poe
Rok vydání: 1839 - 1845
Žánr: PovídkyBeranice: Vypravěč je silně psychicky narušený člověk. Vyrůstal společně se svojí sestřenicí Beranicí. Ta časem onemocní a ztratí veškerou svojí krásu. V té době jí slíbí vypravěč manželství. Jednou se na něj usměje a on nemůže z paměti vymazat její zářivě bílé zuby. Když Beranice zemře a oni jí pohřbí, má tu noc vypravěč výpadek paměti. Neví, co dělal. Když vejde sluha, všimne si zakrvácených šatů a slyší křik - vloupal se í do hrobky, přičemž ještě žila, a vytrhal jí všechny zářivě bílé zuby.

Černý kocour: Vypravěč byl milovník zvířat. Vlivem alkoholu začal být vak zlý a násilný, až svému kocourovi vypíchl oko a později ho oběsil na zahradě u sousedů. Další den mu shoří dům, zůstane jen jedna stěna s reliéfem jeho kocoura s provazem kolem krku. Brzy si začne hledat jiného kocoura. Přivede si neznámého z hospody. Časem se mu začne objevovat na prsou znak šibenice. Zvíře začne nenávidět a pokusí se ho zavít, ale omylem zabije svoji ženu, kterou zazdí ve sklepě. Při vyšetřování ukazuje policistům silné zdi ve sklepě. Náhle se ozve kvílení. Po okrytí seděl zmizelý kocour mrtvé ženě na hlavě

Démon zvrácenosti: Vypravěč mluví o něčem, co dřímá v člověku. Něco temného, čehož se i on sám stal obětí. Zabil perfektně pomocí svíčky svojí oběť. Nikdo to nepoznal, ale po letech h začne trápit svědomí a bojí se, že ho něco přece prozradí. Nakonec se k té vraždě přizná a nyní čeká ve vězení.

Eleonora: Vypravěč vyrůstal s dívkou Eleonorou a prožívali spolu dětskou lásku. Když umírala, slíbil jí, že se nezamiluje ani odtud neodejde. Časem ho toto místo začne být nepříjemné a přeci odejde. Zamiluje se a vezme si krásnou dívku. Eleonora ho však zároveň zprošťuje slibu.

Jáma a kyvadlo: Vypravěč je zajatec inkvizice v Toledu. Je týrán psychicky - probudí se v naprosté tmě a náhodou se mu podaří nespadnout do propasti uprostřed místnosti. Když se opět probudil, byl ve stejné místnosti, ale přivázaný. Blouznil a při tom sledoval kyvadlo s ostrou hranou, jak se k němu snáší. Nakonec se zachránil, když si potřel jídlem provazy a krysy je prokousali. V to se stěny rozžhavily, začali na nich být satanské obrazy a zužovali se tak, aby spadl do jámy. Zachránil ho generál.

Maska červené smrti: Království zasáhla morová epidemie, nazývaná Červená smrt podle krvácení z pórů. Princ se chtěl zachránit a s celým svým dvorem se ukryl v odlehlém klášteře, kde slavili a užívali si života. Po mnoha měsících uspořádal maškarní ples, který se konal v sedmi různobarevných sálech. Na plese se objevila neznámá postava v masce Červené smrti. Princ za ní běžel přes všechny pokoje do černého rudými okny. Vrhl se na postavu, ale zemřel - Červená smrt si pro ně přišla.

Medailón: Vypravěč je těžce nemocný a rozhodne si vzít opium. Večer zahlédne na stěně obraz krásné dívky. Pod jeho číslem nalezne, že t byla žena malíře. Toužil jí namalovat a ona k tomu svolila, i když jí nepouštěl ven a ona strádala. Když obrazu domaloval rty, byla mrtvá.

Muž davu: Vypravěč sedí v kavárně a pozoruje kolemjdoucí lidi a zjišťuje, v čem se podobají. Náhle ho zaujme jeden muž naprosto lišící se od všech ostatních. Neustále šel za ním a takto přešel během několika hodin dvakrát celé město. Uvědomil si, že je symbolem temného zločinu - je to "muž davu".

Pád do Malströmu: Stařec ukazuje vypravěči mořský vír, který se v pravidelném intervalu objevuje mezi dvěma ostrovy. V těchto místech spolu s dvěma bratry lovily ryby, protože sem nikdo nejezdil. Jednou to však špatně spočítali a vír je stáhl. Jediný on se zachránil připoutaný na sudu. Po návratu tak zestárl, že ho nikdo nepoznal.

Podlouhlá bedna: Vypravěč odjíždí do Ameriky na lodi. S ním jede i jeho přítel spolu se ženou a záhadnou bednou. Vypravěč dojde k závěru, že tam převáží tajně obraz "Poslední večeře" a jako milovník umění s ním proto musí být v kajutě. Když se loď začne potápět, chce do člunu vzít i bednu, ale oni odmítnou a skočí tak do moře. Později vypravěč zjistí, že v ní převážel svoji mrtvou ženu.

Předčasný pohřeb: Vypravěč trpí katalepsií - upadá do strnulého stavu podobného smrti. Neustále se bojí, že ho pohřbí za živa, jako se to už stalo tolikráte a snaží se tomu všelijak předejít. Jednou se probudí a myslí si, že se mu to stalo. Spal však na místě, kde se mu to zdálo. Od té doby přestal být posedlí toto představou a užíval si života.

Příběh z rozeklaných hor: Vypravěč se seznamuje s Bedlem, který se nechal přemluvit k výzkumu jistých metod magnetického spánku. Nakonec se to podaří a doktor ovládá jeho mysl. Když je toho svědkem vypravěč, mluví o záhadném orientálním městě, kde se strhla bitka a on byl zabit. Byl to stejný příběh, který doktor zapisoval na papír - příběh Oldeba přítel doktora, který padl v boji proti indiánům. V článku o úmrtí Bedloa, se objevilo jméno Bedlo - Oldeb.

Rozhovor Eirose s Charminem - Eiros se dostává do Edenu a vypráví Charmionu o zničení země. Hvězdáři byli varováni před kometou, ale srážka se přeci stala. Stoupl kyslík, kterým se stal vražedný a zničil celý život.

Rukopis nalezený v láhvi: Příběh je vyprávěn pomocí zápisů do deníku. Neustále daný muž cestoval po moři po světě. Při jedné bouřce zemřela celá jeho posádka. On jediný zůstal vzhůru a zachránil se na projíždějící lodi. Zpočátku se ukrýval, ale poté zjistil, že si ho nikdo nevšímá. Neustále pluly bez jediného zastavení v přístavu, a aniž by vysvitlo slunce. Dopluly až k jižnímu pólu mezi, kde loď spadla do útrob země.

Skokan: Jistý král miloval vtip a podle toho měl i svého šaška - trpaslíka se znetvořenýma nohama, který mu neustále vymýšlel jak uspořádat oslovy. Jednou chtěl po něm doporučení na maškarní ples pro něj i jeho rádce. Do toho ho naléval vínem, které nesnášel a udeřil jeho družku. Za to je navlékl do kostýmu orangutanů, na maškarním plese chytit a zapálil jejich kožichy.

Sud vína amontillandského: Fortunato urazí vypravěče tohoto příběhu. Rozhodne se mu za to pomstít. Na karnevalu mu řekne, že má sud vína amontillandského, ale není si jistý, zda ho nepodvedli. Cestou ve sklepení plný vín ho opíjí. Tam ho zavedl do nejzazší krypty, kde ho připoutal ke stěně a zazdil. Až příliš pozdě mu došlo, co se stalo. Když vypravěč dokončil poslední vrstvu, byl Fortunato mrtvý.

Vrah jsi ty: Vypravěč byl svědkem přátelství mezi bohatým pánem a Karlíkem - neskutečně hodným a dobromyslným mužem. Jednou se pán ztratil a sám Karlík vedl pátrání. Nakonec obvinili pánova synovce, který chtěl jeho majetek. Vše nakonec získal Karlík. Vypravěč mu ale nedůvěřoval a pátral po okolí sám. Opravdu našel pánovo mrtvé tělo ve studni. Poslal ho v bedně s vínem k němu do domu ve chvíli, kdy měl opět oslavu. Díky břichomluvectví řekl "Vrah jsi ty!". Karlák se ke všemu přiznal a padl mrtvý k zemi.

Vraždy v ulici Morgue: Vypravěč se seznámí s detektivem Dupinem, který dokáže odhalit myšlenky jen díky neustálému sledování maličkostí a neuvědomělého chování ostatních. Spolu si všimnou článku o záhadné vraždě ženy s dcerou - žena měla skoro přeříznuté hrdlo a dívka byla zohyzděna a vražena hlavou dolů do komína. Nic se však neztratilo a dům byl zamčen zevnitř. Ví se, že tam byly dva muži - Francouz a cizinec, který mluvil neznámou řečí. Dupin se rozhodne tomu přijít na kloub. Díky maličkostem v domě - chlupy v ženině ruce, okno se západkou, se dostane k závěru, že to vlastně udělal orangutan, který utekl místnímu chovanci. Chtěl je pouze oholit, ale při křiku žen začal panikařit a nakonec zakrýt své provinění.

William Wilson: Vypravěč je mladý muž, který si užívá života, co to jde. Na škole potkává svého jmenovce, který vypadá přesně jako on a ve stejný den se i narodil. Jen chováním se liší, ale přesto ho dokáže skvěle napodobit. Když odejde ze školy, několikráte se s ním setká. Vždy však zabrání katastrofě, kdy by někomu ublížil. William se ho snaží dopadnout. Podaří se mu to na maškarním plese, kde ho v temném domě zastřelí. Tím ale zabije i sám sebe.

Zánik domu Usherů: vypravěč přijíždí ke svému nemocnému příteli. Již při příjezdu mu daný dům i jeho okolí připadají, jako by žily vlastním životem. Po několika dnech umírá přítelova sestra. Oba ji tedy pohřbí do rodinné hrobky, ale z jeho tváře se vytratí všechen život. Když se ho jednou opět pokouší rozveselit příběhem, zaslechne zvuky, které právě přečetl v knize. Po chvíli se jeho přítel přizná, že se jeho sestra snaží dostat z hrobky. Pohřbili jí zaživa a nyní jde do domu a po schodech až přede dveře. Náhle se opravdu otevřou dveře a v nich jeho sestra. Vrhne se na bratra a oba umírají. Vypravěč prchá z domu a za ním se vše propadne do jezera.

Zlatý brouk: Vypravěč navštíví svého přítele žijícího na ostrově. Ukazuje mu nákres nádherného brouka, kterého půjčil vědci. Za několik dní za ním přijde jeho sluha, že se zbláznil. Neustále chodí po okolí a něco hledá. Vypravěč se k němu vrátí a on ho vezme na hledání pokladu. Opravdu kupodivu poklad najdou a až poté se svěří, že na tom papíru s nákresem brouka byla tajná šifra.

Zrádné srdce: Vypravěč byl duševně nemocný člověk. Jeho soused měl divné oko, kterého se bál a chtěl se ho zbavit. Sledoval, jak stařec spí, ale jednou se probudil. Tlukot starcova srdce se začalo zesilovat, až se na něho vypravěč vrhal a jeho mrtvé tělo ukryl pod prkna. Při vyšetřování byl naprosto klidný. Náhle uslyšel opět tlukot srdce, které ho donutilo se přiznat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Williamhap Williamhap | E-mail | Web | 6. dubna 2018 v 20:55 | Reagovat

With thanks. Numerous data!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Staré referáty procházejí rekonstrukcí, proto bych u nich prosila (leden - únor) zvýšenou opatrnost. Mohou se tam vyskytovat jisté chyby.

Komentáře nevztaující se k žádnému článku pište do reklam. V opačném případě mažu!
I zde platí AUTORSKÁ PRÁVA!

Na tomto blogu se právě nachází 88 referátů.
Blog založen: 18. 1. 2011
Majitelka: Fanta Light
Kontakt: Fantalight@seznam.cz.