Zaujal vás nějaký referát? ...... Máte k nějakému připomínku či poznámku?
Či snad vám nějaký referát pomohl do školy?

Napište to do komentářů!
Čím více dáte najevo svoji spokojenost či nespokojenost, tím více nám pomůžete
při úpravách tohoto blogu.

Proměna - Franz Kafka

18. dubna 2013 v 21:39 | Fanta Light |  P
Kafka... Někdo nechápe jiný nenávidí a další miluje. Říká se, že se "nedá číst". Mě ovšem jeho styl vyhovuje. Záleží na vás, zda si k němu najdete cestu. Jinak tato povídka je celkem krátká a jasně popsaná, i když obšak s krapet nechutnějšími detaily.

Autor: Franz Kafka
Rok vydání: 1916
Původní název: Die Verwandlung
Žánr: Povídka
Místo dění: Byt
Jazyk: Německy


Řehoř Samsa je obchodní cestující. Živí celou rodinu - matku, otce i sestru Markétku. Jednoho ráda se probudí jako ohyzdný brouk s několika páry nohou. Zpočátku to přičítá špatnému spaní a těžké práci, ale poté si uvědomí vážnost situace. Navíc zaspal, a tak k němu do bytu pošlou prokurátora. Řehořovi se po několika pokusech povede skutálet se z postele a otevřít. Při pohledu na něj prokurátor rychle uteče a jeh matka omdlí. Sám otec se ho snaží zahnat zpátky do pokoje, neboť v něm nevidí svého syna, ale něco ohyzdného. Při tom uvízl ve dveřích a rozedřel si bok a zranil několik nožiček. K Řehořově smůle navíc dokáže vydávat pouze jakési zvířecí zvuky, ale sám všem v domácnosti rozumí.
Od té doby se o něho začne starat pouze sestra. Nosí mu nejrůznější jídlo, jaké by mohl jako brouk jíst a dala židli k oknu, když zjistila, že se rád dívá z okna. Řehoř se jí snažil pohádat alespoň tím, že ho sestra neviděla a zůstával skrytý pod pohovkou. Celková rodinná situace se však značně zhoršila. Museli se postarat sami o sebe, když Řehoř nyní nemohl a začali všichni chodit do práce, značně šetřit a prodávali šperky. Brzy začal Řehoř lézt po stěnách a stropě svého pokoje. Markéta se tady rozhodla vyklidit jeho pokoj, aby měl mnohem víc místa. To se mu ale nelíbilo a tak vylezl na zeď a zakryl alespoň obraz. Matka při pohledu na něho omdlela. Chtěl pomoci sestře a vylezl z pokoje, ale zůstal odříznutý od svého pokoje. Otec, který se právě vrátil, ho pronásledoval po pokoji a nakonec házet jablka. Jedním ho trefil do hřbetu, kde zůstalo vězet a způsobilo mu značné obtíže s pohybem. Díky tomuto incidentu se k němu začali chovat vstřícněji a po večerech nechávali otevřené dveře, aby slyšel jejich rozhovor.
Časem si o něho však přestali dělat starosti. I jeho sestra měla příliš práce, než aby věnovala pozornost, že Řehoř přestává jíst a z jeho pokoje se stávalo skladiště pro nepotřebné věci. Rozhodli se i pronajmout jeden pokoj pro tři muže, aby měli dostatek financí. Při jednom večeru na jejich návrh hrála Markétka na housle. Řehoř neodolal a vylezl z pokoje až k nim. Pánové si ho všimli a ze zděšení chtěli odejít. Nyní to byla sestra, kdo již neviděl bratra, ale pouhý hmyz, který je přítěží pro celou rodinu a bylo by nejlepší se ho zbavit. Po těchto slovech odešel Řehoř do pokoje. Ráno ho našli mrtvého. Po několika měsících se jejich situace konečně zlepšila - práce měla budoucnost a pomůže jim i přestěhování do jiného bytu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Anie Anie | Web | 20. dubna 2013 v 10:34 | Reagovat

Knihu znám, ale nečetla jsem ji. Možná se k ni někdy dostanu. Zatím váhám, protože někteří mi tvrdí, že je to docela nuda..tak nevím :)

2 Anjet Anjet | Web | 20. dubna 2013 v 20:31 | Reagovat

Od Kafky jsem četla Proces. I přes náročnost mě bavila.:)
Proměnu zkusím taky.

3 K. K. | Web | 21. dubna 2013 v 15:53 | Reagovat

Premena sa mi páčila :) Kniha na mňa zapôsobila, od Kafku som čítala zbor poviedok 'Umelec v hladovení' a Rozjímaní :)

4 ashley ashley | 6. března 2014 v 16:16 | Reagovat

celkem dobrá na čtenářák se dá přečíst :-?

5 ondra ondra | E-mail | 4. srpna 2015 v 21:30 | Reagovat

Knihu jsem teď dočetl .Někde jsem četl , že Franz Kafka je složitý. Těžko se mi dával dohromady, když jsem psal z něj výcuc, tak jsem něco opsal dík. :-D  :-D  :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Staré referáty procházejí rekonstrukcí, proto bych u nich prosila (leden - únor) zvýšenou opatrnost. Mohou se tam vyskytovat jisté chyby.

Komentáře nevztaující se k žádnému článku pište do reklam. V opačném případě mažu!
I zde platí AUTORSKÁ PRÁVA!

Na tomto blogu se právě nachází 88 referátů.
Blog založen: 18. 1. 2011
Majitelka: Fanta Light
Kontakt: Fantalight@seznam.cz.