Zaujal vás nějaký referát? ...... Máte k nějakému připomínku či poznámku?
Či snad vám nějaký referát pomohl do školy?

Napište to do komentářů!
Čím více dáte najevo svoji spokojenost či nespokojenost, tím více nám pomůžete
při úpravách tohoto blogu.

Quo vadis? - Henryk Sienkiewicz

12. května 2013 v 22:11 | Fanta Light |  Q
Úchvatné dílo... Příběh ze starověkého Říma za vlády Nerona. Tenkráte, když byly ještě křesťané pronásledováni a zabíjeni, se do křesťanské dívky zamiluje mladý Říman. Ale jejich láska je ohrožena. Krásná knížka, jenž byla i zfilmovaná. Doporučuji!

Rok vydání: 1896
Původní název: Quo vadis
Žánr: Román
Země: Starověký Řím
Jazyk: PolskyPříběh začíná příjezdem mladého vojáka a syna bývalého konzula Vinicia do Říma. Přichází ke svému strýci Petroniovi, který působí v Neronově blízkosti a má na Nerona velký vliv. Je totiž považován za "Abiter elegantiarum". Vinicius se mu svěří, že je zamilován do křesťanské dívky jménem Lydie a žádá po něm radu, jak tuto dívku získat. Petronius doporučí caesarovi, aby nechal Lydii dovést do svého sídla, jelikož se jedná o dceru krále Lygů, na Platan. Odtud ji pak pošle Viniciovi, aby se o ni staral místo Nerona. Na hostině, kam jsou Lygie i Vinicius pozvaní, se Vinicius opije a začne být na svou vyvolenou hrubý. Zachrání ji Ursus, její ochránce a otrok. Lygie, znechucena a zklamána Viniciusovým chováním, se rozhodne utéct. Spolu se svými přáteli se teše při cestě do Viniciova domu. Vinicius je zničen. Chvílemi ji nenávidí a zbožňuje, a přeje si svou milovanou najít.

Vše je marné až do chvíle, kdy se obeví Chilón. Viniciusovi slíbí, že mu ji pomůže najít. Chlónovi si podaří zjistit, že se ukrývá mezi křesťany a sama je křesťankou a ustívá jednoho boha, který má být dobrý a milostivý. Svěří se,že křesťané mají mít za městem jisté shromáždění, které je pro ně nesmírně důležité, neboť tam bude i Lygie. Vinicius se vypraví spolu s Chilónem a Krotónem, kterého si najme, do Ostrianu, místa setkání křesťanů. Zde se na vyvýšeném místě objeví apoštol Pavel. Začne všem přítomným kázat o Kristově učení. Vinicius nic z toho nechápe a odsuzuje jej. Domnívá se totiž, že právě toto učení mu vzalo Lygii. Když kázání skončí a všichni se začnou rozcházet, rozhodne se Vinicius Lygii s Ursem sledovat. Dojdou až k jejich úkrytu, které se rozhodne spolu s Krotónem přepadnout. Ursus všakKrotóna zabije a sám Viniciovi zlomí roku. Tím se dostává do péče Lygie, Ursa i samotného apoštola Petra. Ten mu během léčení vypráví o Kristu a jeho učení. Když je téměř uzdravený, rozhodne se ho Lygie opět opustit. Přestože ho miluje, nemůže s ním žít, protože není křesťan. Po jejím odchodu se Vinicius změnil. Začal se chovat lidsky k otrokům a ti ho začali milovat. Když se opět objevil Chilón se zprávou, kde najde Lygii, vydal se za ní. Tentokráte, aby se jí omluvil za své bývalé činy a poprosil ji za odpuštění. Poté Lygii požádá o ruku, která s tím souhlasí a od Petra dostanou požehnání. Před tím ještě musí odjet Vinicius na Neronovo pozvání do Řecka.

Zde Nero, který nenáviděl Řím, pobýval velmi rád a zde také tvořil své básně, které přednášel před lidmi. Získával za ně velký, leč neupřímný potlesk. Velkým pomocníkem mu byl při skládání básní Petronius. Když mu vytkne, že špatně vylíčil atmosféru požáru, rozhodne se pro své umění zapálit Řím. Vinicius je požárem zděšen a okamžitě se vydává na cestu do Říma. Přichází však pozdě - město již hoří. Vinicius spěchá do hořícího města, které již nelze zachránit, a snaží se najít Lydii. Když přijde k jejímu domu, nenalezne ji a doufá, že odešla a zachránila se. Po požáru dává Nero rozkaz pronásledovat křesťany jako původce tohoto neštěstí. Chilón totiž popsal Caesarovi křesťany jako lidi, kteří otravují studny, zabíjejí děti a páchají další nejohavnější zločiny. Naneštěstí vyzradil i veškeré jejich úkryty a shromaždiště.

Tímto začínají velké krvavé hry, kde měli být povražděni všichni chycení křesťané. Mezi ně se dostala i Lydie se svým ochráncem Ursem. Vinicius se snaží svou lásku zachránit, ale podařilo se mu pouze ji vidět. Petronius se zastává křesťanů, ale tím upadl u Nerona v nemilost. Na hrách byli křesťané zabiti dravou zvěří, gladiátory a nakonec i ukřižováni. K překvapení všech přihlížejících oběti nijak nebránili svůj život a smrt přijímaly s modlením a jako vysvobození. Římané začínali chápat, že tito lidé nemohli zapálit Řím, nýbrž že za tím vězí Nero. Když bylo v zahradách nedaleko Palatinu upáleny stovky křesťanů, poznal mezi nimi Chilón lékaře Glauka, kterého připravil o rodinu i o majetek. Uvědomil si, co děsného způsobil a začal křičet, že pachatelem požáru je Nero a křesťané jsou nevinní. Další den byla poprava pro Chilóna. Byl ukřižován a do arény byl vpuštěn medvěd. Ten si však lehl k jeho nohám. Na konci her měl Nero speciální část, která měla zničit Vinicia. Do arény byl vpuštěn Ursus. Poté se objevil zuřivý býk, který měl na zádech přivázanou Lydii. Sotva je Ursus spatřil, vyběhl zastavit býka a doslova mu zlomil páteř. Všichni přítomní zvedli na počest tohoto činu palec nahoru - znamení svobody. Oba zajatci získali před caesarem ochranu. Lydie poté odjela s Viniciusem na Sicílii. Někteří křesťané pokoušeli zachránit útěkem. Mezi nimi byl i apoštol Pavel. Za městem však spatřil Krista, jenž kráčel k městu, kde se chtěl místo Pavla, jenž opustil své věrné, opět ukřižovat. Pavel se poté obrátil a odešel do města pokračovat ve svém díle. Když byl doopravdy chycen, byl ve stejný den jako apošto Petr ukřižován.

Po hrách čekala smrt i na Petroniuse. Uspořádal hostinu, kde podaroval své otroky. Přátelům poté přečetl dopis adresovaný Neronovi, kde silně kritizuje jeho umění. Se svou věrnou otrokyní Euniké, jenž ho milovala, si nechal proříznout žíly a během oslavy pomalu zemřeli.

Když se Neronova říše začne rozpadat, postaví se proti němu samotný lid. Caesar je donucen spáchat sebevraždu vlastním mečem. Musili mu k tomu však dopomoc, protože byl na to příliš zbabělý.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lilly Adikton - Blake Lilly Adikton - Blake | Web | 13. května 2013 v 19:39 | Reagovat

Přečetla bych si. Až se přelouskám povinnou četbou, ráda si přečtu. Apropos, máš pěkný design :)

2 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 14. května 2013 v 15:06 | Reagovat

Úžasná kniha a skvěle vystižený děj. Akorát bych i do začátku přidala, že Vinicius zjistil, že Lygie je křesťanka, protože kdyby nebyla, celá ta eskapáda s odvedením k císaři a následné události se nemusí stát. Kdyby byla jako ostatní římanky, tak si jí prostě odtáhne domů a tak dále. A že vlastně to stálo v úplném prapočátku.

3 Arlenebitly Arlenebitly | E-mail | 22. července 2017 v 23:54 | Reagovat

Absolutely NEW update of SEO/SMM software "XRumer 16.0 + XEvil":
captcha solving of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another subtypes of captchas,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM programms: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other software.

Interested? There are a lot of demo videos about XEvil in YouTube.
See you later!

XRumer20170721

4 Davidben Davidben | E-mail | 29. července 2017 v 0:53 | Reagovat

VasTutNet точка  ru  удалим негативные отзывы о Вас,разместим положительные,Спецалист по удалению плохой негативной информации в сетиУдалить данные из сети Удалим всю негативную информацию ,разместим положительные отзывы.Привлечение трафика аналог яндекс директа и гугла Агентство репутации Вастутнет VasTutNet точка ру!

5 Carolynfapse Carolynfapse | E-mail | 4. srpna 2017 v 20:35 | Reagovat

Absolutely NEW update of SEO/SMM package "XRumer 16.0 + XEvil 3.0":
captchas solution of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another subtypes of captchas,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM programms: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms.

Interested? There are a lot of demo videos about XEvil in YouTube.
You read it - then IT WORKS!
Good luck ;)

XRumer201708

6 Carolynfapse Carolynfapse | E-mail | 5. srpna 2017 v 1:46 | Reagovat

Revolutional update of SEO/SMM package "XRumer 16.0 + XEvil":
captcha solving of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another subtypes of captchas,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM software: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms.

Interested? There are a lot of demo videos about XEvil in YouTube.
You read it - then IT WORKS!
See you later ;)

XRumer201708

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Staré referáty procházejí rekonstrukcí, proto bych u nich prosila (leden - únor) zvýšenou opatrnost. Mohou se tam vyskytovat jisté chyby.

Komentáře nevztaující se k žádnému článku pište do reklam. V opačném případě mažu!
I zde platí AUTORSKÁ PRÁVA!

Na tomto blogu se právě nachází 88 referátů.
Blog založen: 18. 1. 2011
Majitelka: Fanta Light
Kontakt: Fantalight@seznam.cz.