Zaujal vás nějaký referát? ...... Máte k nějakému připomínku či poznámku?
Či snad vám nějaký referát pomohl do školy?

Napište to do komentářů!
Čím více dáte najevo svoji spokojenost či nespokojenost, tím více nám pomůžete
při úpravách tohoto blogu.

C

Cid - Pierre Corneille

5. dubna 2011 v 18:06 | Fanta Light
Taková pohádka o statečném hrdinovi... :). No ne až tak úplně. Spíše nám to ukazuje, co ve středověku znamenala čest, a jak se musela bránit. Je to veršované, ale i přesto to je hezká četba :).
_______________________________________________________________________________________________
Rok vydání: 1637
Původní název: Cid
Žánr: Komedie
Země: Francie
Jazyk: Francouzsky

Don Rodrigo je zamilován do Jimény dcery Gomeze a i ona jeho lásku opětuje. Otec také přeje jejich sňatku, neboť ví, že je Rodrigo udatný muž. Do něho je nešťastně také zamilována králova dcera. Ví však, že její láska nemá budoucnost, neboť žena jejího postavení si nemůže vzít poddaného. Mezitím se otcové obou mladých lidí, don Diego a don Gomez, začnou hádat ohledně Diegova nového postavení kastilského prince, které dostal za své služby u krále. Podle Gomeze to měl dostat on, neboť jeho statečné činy se konají nyní, kdežto Diegovy byly v minulosti a nyní toho již není schopen. Nakonec to dovrší tím, že Gomez udeří protivníka do tváře. Tento čin lze smít pouze krví. Diego však již nemá tolik sil a tak pověří tento úkol svému synovi Rodrigovi. Váhá, neboť ví, že pokud ho zabije, ztratí Jiménu. Čest je ale silnější a tak přistoupí na souboj a vyhraje. Nyní musí Jiména zastít svou lásku nenávistí, neboť si nemůže vzít někoho, kdo zabil jejího otce a žádá u kastilského krále Fernanda spravedlivý soud. Právo je však na jeho straně, neboť to byl Gomez, kdo vyvolal nenávist. Doma Jiménu navštíví Rodrigo. Žádá po ní, aby to byla ona, kdo ho zabije. Kvůli své lásce to však jeho milovaná nedokáže a trvá na soudu. Po návratu posílá Diego svého syna proti Maurům, kteří se náhle blíží ke břehům. Syn ho uposlechne a bez vyzvání krále pomocí tří pluků v přístavišti vyhraje a sám zajme dva krále. Tímto činem je oslavován lidmi a i král mu odpouští a jmenuje ho Cidem, neboť takto mu říkali Maurové. V jejich řeči to znamená pán, velitel. Přesto všechno žádá Jiména alespoň souboj. Za protivníka vybere dona Sanchu, neboť ví, že proti němu Rodrigo vyhraje a zároveň se očistí. On opravdu vyhraje a žádá její ruku, která měla padnout vítězi. Jiména se však domnívá, že při souboji zemřel a veřejně přizná svou lásku k němu. To již nelze odvolat. Král jí ale dá rok čas, aby si nepřipadala jako oběť. Během této doby bude Rodrigo bojovat proti Maurům, aby zničil jejich zem.
 
 

Reklama
Staré referáty procházejí rekonstrukcí, proto bych u nich prosila (leden - únor) zvýšenou opatrnost. Mohou se tam vyskytovat jisté chyby.

Komentáře nevztaující se k žádnému článku pište do reklam. V opačném případě mažu!
I zde platí AUTORSKÁ PRÁVA!

Na tomto blogu se právě nachází 88 referátů.
Blog založen: 18. 1. 2011
Majitelka: Fanta Light
Kontakt: Fantalight@seznam.cz.