Zaujal vás nějaký referát? ...... Máte k nějakému připomínku či poznámku?
Či snad vám nějaký referát pomohl do školy?

Napište to do komentářů!
Čím více dáte najevo svoji spokojenost či nespokojenost, tím více nám pomůžete
při úpravách tohoto blogu.

D

Dracula - Bram Stoker

8. března 2011 v 17:01 | Fanta Light
Tentokrát hororová knížka :). Alespoň takhle mi ji popsala maka než mi ji půjčila. Uznávám, že to s hororem moc společného nemá (pokud ovšem vám nenahání hrůzu každá maličkost :D). Ale nebyla špatná... Napínavé, hezké počtení, které bylo lepší než muzikál Drakula s Danielem Hůlkou v hlavní roli ;).
Fanta
_____________________________________________________________________________________________________________
Rok vydání: 1897
Původní název: Dracula
Žánr: Román
Země: Irsko
Jazyk: Anglicky

Tato kniha se skládá z deníků Jonathana Harkera, Miny Murrayové (později Harkerové), Lucy Westernrové a doktora Sewarda, z memoranda doktora Van Helsinga, Lucy Westernrové a Miny Harkerové a z dopisů a telegramů, jenž si uvedené i další osoby mezi sebou píší.
Jonathan odjíždí kvůli obchodní záležitosti do Transsylvánie na hrad hraběte Draculy. Jeho majiteli má jakožto zástupce advokátní kanceláře projednat koupi domu v Londýně. Cestou Karpatami Jonathana k jeho překvapení všichni varují a žádají, aby na to proklaté místo nejezdil. On nedbá jejich pověrčivých řečí, přesto ho přes milé přivítání nepřestane pronásledovat divný pocit. Na hradě nejsou žádní sloužící, a tak ho odsluhuje hrabě Dracula sám. Vidí se s ním pouze v noci, a přestože Jonathana nabádá k jídlu, on sám nic nejí. Postupně zjistí, že je na hradě doslova uvězněný. Přes Draculovo varování, aby v noci nespal nikde jinde než ve svém pokoji, usne jednou v jiném pokoji, neboť chtěl zjistit jeho tajemství. V noci se u něho objeví tři krásné svůdné ženy, jenž ho chtějí políbit. Naštěstí zachrání Jonathana před neštěstím Dracula, ale jen na určitý čas, jak ženám řekl. O několik dní později donutí hrabě svého hostitele, aby napsal tři dopisy, že končí se svojí prací. Jonathan si uvědomil, že posledním dopisem končí i jeho život. Když se snažil najít nějaký východ, pokusil se také sešplhat po zdi k oknu, ze kterého viděl vylézat hraběte. Přišel do slepení se spoustou beden plné hlíny. V jedné z nich ležel i Dracula. Nejevil však žádné známky života. Poslední den, kdy měl žít, tam opět sestoupil. Hrabě vypadal mladší a měl dokonce čerstvou krev na rtech. Jonathan se pokusil ho zabít lopatou, ale způsobil mu pouze hlubokou jizvu. Zděšen uprchl do svého pokoje, kde plánoval útěk po hradní stěně.
Mezitím se o svého snoubence strachuje Mina Murrayová. Podle jeho dopisu chápe, že něco není v pořádku. Odjíždí za svojí přítelkyní Lucy Westernrovou do Whitby, která se zasnoubila s doktorem Arturem Holmwoodem. Lucy žije s nemocnou matkou, ale sama trpí náměsíčností, proto s ní spí Mina, aby ji na ni mohla dávat pozor. Pár dní po příjezdu připluje do přístavu loď. Nikdo ji však neovládala a na celé palubě nebyl nikdo než několik dní mrtvý kapitán, jenž se sám přivázal ke kormidlu, a černý pes, který se hned vyskočil z lodi a již ho nikdo neviděl. Jednou v noci Lucy opět posedne náměsíčnost. Bohužel se její přítelkyně probudí až příliš pozdě a zastihne ji až na hřbitově. Za ní si všimne černé postavy, ale když přijde blíže, postava zmizí. Od té chvíle se Lucy přitíží a postupně začne ztrácet sílu a blednout. Navíc dvě malé ranky, které se jí udělaly na krku ten večer, stále nemizí. Když přijde Mině dopis, že její snoubenec je v Budapešti v nemocnici, odjede okamžitě za ním.
Psychiatr doktor Seward si všimne zvláštního chování jednoho pacienta - Reinfielda. Přestává jíst mouchy a pokusí se několikráte o útěk. Později doktora dokonce žádá, aby ho dal kamkoliv jinam. I jeho chování se mění až příliš rychle. Zároveň se Seward stará na Arturovu žádost o nemocnou Lucy, neboť musel odjet za otcem. Na pomoc si přivede doktora Van Helsinga, neboť její příznaky se nejeví žádné jeho známé nemoci. Když se dívce náhle příliš přitíží, jsou nutní udělat transfuzi krve, o kterou záhadně stále přichází. Ani po třech dalších transfúzích se nepovede Lucynu krev udržet v těle a ona zemře. Ne však úplně. Van Helsing si uvědomí, že to co jí pilo krev, byl upír a ona se jím nyní stala také. Když přijede Mina i se svým mužem Jonathanem, stávají se jejich pomocníky. Van Helsing si přečte Jonathanův deník a dochází k závěru, že to Dracula vypil krev té dívky, a že je v Londýně. Všichni muži nyní musí zabít Lucy v jejím hrobě, neboť pila krev dětem a hrozilo, že se stanou tím, čím ona. Aby došla klidu, musí jí propíchnout srdce dřevěným kůlem a uříznout hlavu.
Nyní bylo jijich poviností zbavit svět toho tvora, který ohrožoval tolik lidí. Postupně nacházejí jeho skrýše, kde ukrývá bedny s hlínou. Buhužel stále nemůžou najít všechny. Mezitím se Draculovi povede zabít Reinfielda, kterému posílal mouchy a vytvořil mu iluze. Pozval ho dál, což byl jediný způsob, jak se Dracula mohl dostalat do domu. Kousl Minu a pak jí donutil napít se jeho vlastní krve, čímž se stala také nemrtvou. Zároveň však dokázala číst jeho myšlenky. Tak zjistili, že je opět na lodi a odjíždí zpět na svůj hrad. Všichni ho chtějí zničit nejen kvůli Mině. Chtějí ho dostat v přístavech, kde má kotvit loď a tak cestují po zemi. Dracula však všechny jejich plány překazí. Nakonec musí jet až do Karpat a stíhat ho jednak po řece a pak po břehu. Zatím se Mina s Van Helsingem snaží dostat k hradu. Zde chrání ženu stejně jako jiného upíra svěcenými věcmi, zatímco vejde do hradního sklepení. Tam nalezne všechny tři Draculovi přítelky a zabije je stejně jako Lucy. Poté čeká s Minou na ostatní, kteří se snaží dostihnout skupinu Sziganů, kteří převáželi bednu s Draculou. Podaří se jim bednu získat a upíra zabít těsně před západem sluncem. Bohužel při tom zemře jeden z členů - Quincey Morris. Přesně o rok později se Mině a Jonathanovi narodí syn.

Poznámka: Autor se vlastním jménem jmenuje Abraham, ale všude se podepisuje jako Bram. A potom jsem název tohoto díla viděla jako "Drákula". Bylo to na referátech cesky-jazyk.cz. Já osobně mám knížku s nápisem "Dracula", a všude to v díle bylo takto napsané. Je možné, že v novějším nebo přepracovaném vydání je Drákula, ale s jistotou to nevím...

Doma lidé umírají - Jarmila Loukotková

28. ledna 2011 v 14:46 | Fanta Light
Moc krásná knížka. Doporučuju a to hlavně těm, co zajímá historie a knížky, které se zabývají minulostí, starověkým Římem nebo podobnými věcmi :). Sice jsem od této autorky četla pouze tuto knížku, musím říct, že píše hezky a doufám, že se dostanu i k dalším :).

Fanta
___________________________________________________________________________
Rok vydání: 1981
Původní název: Doma lidé umírají
Žánr: Historický román
Země: Česká republika
Jazyk: Česky

Tento příběh nás zavede do starověkého Říma v 1. století př.n.l. Následující rok se konají volby na konzula. O toto místo mezi sebou soupeří dva úhlavní nepřátelé - plebejec Hybrida a patricij Fabius. Hybrida se snaží prosadit v senátu svůj zákon o rozdělování půdy. Ten by nejvíce ohrozil právě Fabia, jelikož levně skupuje v okolí pozemky a tím získává ohromný majetek.
V domě Slon v Sibiře bydlí herec Frango se svojí dcerou Vinilií. Frango je miláčkem římského obecenstva. Každý rok podporuje populáry a i letos hlasuje pro Hybridu. Jeho dcera vydělává peníze tím, že češe bohatým paním vlasy. To dělá i pro Hybridovu ženu Plancii, které mimo toho také přináší léky na její nemoc. Díky ní se také postupně uzdravuje. Plancie však nesouhlasí, aby se Hybrida stal konzulem. Bojí se o něho a myslí si, že je to pro něj příliš moc. Tato úvaha se nezamlouvá její tchýni Fernet. Nenávidí svou snachu a při každé příležitosti se jí to snaží dát najevo a neustále ji obviňuje kvůli její nemoci.
Frango se snaží různými způsoby potupit Fabia. Ten se domnívá, že herec jedná na Hybridův rozkaz. Chce Franga zničit, ale tím přichází jen o peníze. Platí totiž lidem, aby obsadily místa, kde bude vystupovat a zesměšnili ho. Frango se těmto místům vždy vyhne a přednáší svým posluchačům na jiných místech. Fabius využije příležitosti, kdy do města přijíždí výprava hvězdopravců. Podplatí je a oni mu řeknou, že je synem Phoeba - boha slunce a světla. Nyní si je již jistý, že ho lid zvolí konzulem. Naštěstí se to včas dozví Hybrida a pokusí se jeho slavnost trumfnout otevřením veřejnosti své zahrady. Bohužel se na obou oslavách strhne bitka mezi muži obou rivalů a teče i krev.
Po nezdařilém pokusu se Fabius rozhodne zničit svého soupeře prostřednictvím jeho ženy Plancie. Při oslavě "Dobré bohyně" vklouznou do domu dva Fabiovy muže, přestože na tento obřad nesmí žádný muž. Potupí Plancii, a přestože se jí snaží její přítelkyně zachránit a svést vinu na sebe, začne se po městě povídat, že se Hybridova žena při tomto obřadu stýká s mužem. Jen Hybrida věří v její nevinu, ale lidu se to nevysvětlí. Již ztrácí možnost stát se konzulem. Plancie je zoufalá. Pokusí se utopit, ale je zachráněná a vše se ještě zhorší. Nakonec se rozhodne zabít dýkou, zemře však pádem ze schodů. Hybridovou jedinou nadějí se stává herec Frango. Ubytuje ho u sebe doma i s jeho dcerou, do které se postupně zamiluje a i ona ho již dříve tajně milovala. Chtějí se vzít, ale jejich plány překazí Fabius. Hybridu i jeho chráněnce dá zabít v den, kdy chtějí dát k lidovému hlasování zákon o rozdělování pozemků. Ve stejný den se Konzulem stane Fabius a Vallerius. Třetí kandidát nežil.
Další příběh tvoří Medullova rodina. Poté, co Fabius skoupil veškerý jejich majetek, je donucen odjet i s rodinou do Říma. Zde se ubytují v hostinci a marně hledají byt. Teprve až Medullova tchýně Orestilla najde jeden prázdný ve Slonu v Subuře. To byla její poslední výprava. Od té doby více onemocní a jen leží v posteli odkázána na milost druhých. Tímto se rodina začne jistě, ale pomalu rozpadávat.
Medulla spolu s nejstaršíím synem se snaží najít práci. Nikde ji nenacházejí. Dvacetiletý syn Spirius se večer začne vytrácet z domu. Přidá se ke zlodějům v Zátibedří a u nich si vydělává nepoctivě velkou sumu peněz. Ženě Folie přestane být její muž Medulla dobrý. Najde si nového milence ze stejného domu. Všichni si o tom povídají, jen sám Medulla nic netuší. Teprve, když se jednou jeho žena nevrátí, mu dcera Luna vše poví. Medulla ji zmlátí a poté odejde z domu a stane se z něj "zlý duch Města" - všichni ho vidí a je všude. Kolují o něm špatné pověsti a každý se bojí ho spatřit. Teprve, když se do jejich otrokyně Remory zamiluje propuštěnec Dolo, rozhodnou se hlavu rodiny najít. Teprve po několika dnech ho potká Spiritus. Medulla dá Remoře svobodu a zároveň prodá jednoho otroka. Poté se z něj opět stane "zlý duch Města". Remora je později nalezena s prořízlým hrdlem. Z vraždy je obviněn jejich třetí otrok. Ten raději zmizí a už ho nikdo nikdy neuvidí.
Sedmnáctiletý Gnaeus se při ranním pozdravu u Hybrida seznámí s Blosií, přítelkyní Plancie. On díky ní zestárne, ona díky němu omládne. Rodina sice tuší, že za jeho chováním vězí nějaká žena, netuší však jakého postavení.
I Luna se kouká po opačném pohlaví. Příležitost se jí naskytne, když potká Gaia. Ten naneštěstí patří k Fabiovým mužům a živí se prodáváním mladých dívek. Luna mu prodá svou mladší sestru Iris a žádá, aby jí zaopatřil muže vysokého postavení. Gaius ji však podvede, znásilní a chce ji také prodat. Naštěstí se Luně podaří uprchnout a vrátit se do Říma. Zde bez jakýchkoliv prostředků spěje pomalu ke švindře (děvce).
Titus se rozhodne také zbohatnout. Přidá se na Fabiusovu stranu a donáší mu zprávy o Hybridových úmyslech. Dostává za to štědré odměny a vůbec mu nevadí, že je právě tento muž připravil o všechen majetek.
Jediný Markus se stále snaží najít poctivou práci. Nakonec se rozhodne odejít do gladiátorské školy, kde mu nabízeli místo již při jeho příjezdu do Říma. Nic mu nezbylo a smrt je zde jistá.

Jednou projížděl římskou branou stejný povoz, jakým jela před rokem Medullova rodina. "Zlý duch Města" ho poznává - je to jeho soused Antonius ze Zeleného přívozu. Ten, který tvrdil, že je silný jedinec. Že nikdy nepodlehne. A už je zde. Městská brána ho pohltí, jako stovky dalších, a ve městě se pomalu zničí…

Důmyslný rytíř don Quijote de la Manche - Miquel de Cervantes Saavedra

19. ledna 2011 v 20:05 | Fanta Light

Donquijotovství - dělat něco nesmyslného, jako bojovat s větrnými mlýny. Don Quijote, který chce být rytířem v době, kdy to již není možné, je docela nudná knížka. Dlouhé přebytečné pasáže, u kterých člověk usne :(.
Fanta
_______________________________________________________________________
Rok vydání: 1605, 1615
Původní název: El ingenioso hidalgo Don Quixote de la Mancha
Žánr: Rytířský román
Země: Kastilie
Jazyk: Španělsky

Venkovský zeman don Quijano je vášnivým čtenářem rytířských románů a touží se také stát jedním z nich. Rozhodne se vydat na dalekou cestu, konat dobro a statečné skutky. Z půdy si vyndá starou zbroj, helmu si vyrobí z papíru a jako koně si vezme starou herku ze stáje, kterou pokřtí Rocinante. I jméno si změní na vznešené don Quijote de la Manche. Jeho vyvolenou paní se stane vesnická dívka, kterou nikdy neviděl - princezna Dulcinea z Tobosa. V nejbližší hospodě, kterou považuje za hrad, se nechá pasovat na rytíře. Když ho zbijí kupci, kteří nechtějí uznat, že jeho vyvolená je nejkrásnější dívka na světě, doprovodí ho domů jeho soused. Zatímco Quijote odpočívá, rozhodnou se farář s lazabníkem spálit jeho knihy. Když je poté don Quijote hledá, namluví mu, že je odnesl ďábel. Don Quijote se opět vydává na cestu. Tentokráte přemluví i Sanchu Panzu, aby jel s ním a opustil ženu a děti. Oba prožívají různá dobrodružství a souboje, která nekončí nikdy šťastně. Don Quijote, posedlý rytířstvím, považuje větrné mlýny za obry a stádo ovcí za dvě vojska. Měl v úmyslu se vydat daleko do světa, ale popravdě stále zůstává v okolí svého bydliště. Když se o jeho nesmyslných pokusech dozví lazebník s farářem, snaží se ho dostat lstí domů. Nakonec ho zavřou do klece. Doma se o něj stará jeho neteř s hospodyní.
Don Quijote se vydává na svou třetí a poslední výpravu. Setkává se s vévodou a vévodkyní. Ti četli jeho příběhy a zvou si ho na dvůr, kde si z něho tropí žerty. Panza dostane slíbený ostrov, kde se stane vládce. Je to ve skutečnosti malá vesnice. Po deseti dnech ho to přestane bavit a touží se stát opět zbrojnošem dona Quijota. Po dalším putování a dalších nehodách narazí na zbrojnoše. Je to převlačený lazebník, a žádá po donu Quijotovi, pokud ho porazí, aby se vrátil zpět domů. Lazebníkovi se podaří ho porazit a don Quijote se vrací domů. Je vyčerpaný a smrtelně nemocný. Když umírá, uvědomí si své chyby a zbytečné rytířské snažení. Svůj majetek odkáže neteři a věrnému Sanchovi. Umírá jako zcela obyčejný Alonzo Qiujano.

Divá Bára - Božena Němcová

19. ledna 2011 v 5:02 | Fanta Light
Božka... Babičku docela odflákla, ale její povídky jsou krásné. Divá Bára patří mezi ně. Povídka o děvčeti, které se od všech liší a vesničané jsou přesvědčeni, že se jedná o divé dítě, bylo i zfilmované a to dokoncepředčilo knihu.
Meší upozornění patří Bářině kamarádce Elšce. Na některách místech se objevilo Eliška, ale většinou Elška.
__________________________________________________________________________
Rok vydání: 1856
Původní název: Divá Bára
Žánr: Povídka
Země: České země
Jazyk: Česky

Na kraji vesničky Vestec žil obecní pastýř Jakub se svojí dcerou Bárou a psem Lišajem. Již odjaživa byl spíše samotář a za svoodna se choval jako starý mládenec. Nakonec si přeci vzal Bářinu matku. Ta však v šestinedělí šla dělat jídlo (zapoměla, že nesmí vstát) a omdlela. Onemocněla a po několika letech zemřela. Pověrčivé vesničanky to přičnívali polednici, které jstě také její dceru vyměnila za divé dítě nebo ji alespoň uhranula. Jejich přesvědčení zesílilo, když se z Báry stala silné a neohrožená dívka, které se nebála vody, blesku ani starčidel. Nevěřila, že existuje vodník nebo čert, neboť je nikdy neviděla. Otec jí dokonce naučil plavat, a tak se chodila každý večer koupat do řeky. Byla také hezká, ale žádný hoch z vesnice se neopovážil s ní něco začít kvůli své matce, a tak jí nadávali. Bára je brzo přeprala a nikdo si na ní netroufl.
Jejími jedinými příteli byla farářova neteř Elška a kostelníkův syn Josífek. Oba Báru milovali a trávili s ní, co nejvíce času. Ona zase často Josífka bránila proti klukům, co se mu posmívali. Kostelníková sice nemohla Báru ani cítit, zato na faře byla vždy vítaná a panna Pepinka, sestra pana faráře, ji vždy ráda viděla. Když bylo děvčatům dvanáct let, bylo toto velké přátelství na tři roky přerušeno. Elška odjela do Prahy k tetě a Josífka posali na studie do města. Během této doby na ní často Bára myslela a právě to byla ona, kdo se při jejím návratu na Elšku nejvíce těšil.Brzo se však roznesly po vesnici klepy, že Elška je již slečna na vdávání a přesto neustále tráví čas s bárou. Aby to panna Pepinka zastavila, rozhodla se jí provdat za pana správce Kliána Slámu. nebyl sice nikterak hezký, zato byl bohatý k čemu panna Pepinka velice přihlížela. Elška to ale nechtěla a dávala to atřičně najevo. V Praze se totiž zamilovala do tetinina mladého lékaře Hynka a psali si spolu. Bára stála při své přítelkyni a rozhodla se jí pomoc zbavit se nenáviděného ženicha.
Brzy se ve vsi začalo říkat, že tu straší bílá paní. Chodí přes les do vesnice a poté na hřbitov. Pak správce se této pověsti leknul a po několik dní již do vesnice nechodil. Mezitím poslala Elška dopis tetě do Prahy, aby jí od sňatku pomohla. Když se opět objevil pan správce na námluvy, popíjel a nakonec šel domů v doprovodu pana Vlčka. U lesa je přepadla Bára, převlečená za strašidlo a varovala Slámu, aby do vesnici již jako ženich nechodil. Vlček mezitím utekl do vesnice a celou ji zburcoval. Všichni běželi k místu činu a za Bárou. Ale až na mostě našli jen sukni a bílé prostěradlo. Poznali, kdo za tím stojí a žádali pro Báru trest. Nakonec se rozhodli jí zavřít na noc do márnice, když se ničeho nebojí. Ta tam šla dorovolně a hrdě, jen se bála o otce, aby ho nezbavili pastýřství. Uprostřed noci za ní přišel Jakub s Lišajem, aby pod zdí přečkali noc. K ránu šel okolo hřbitova myslivec, a když zjistil co se stalo, vyčítal vesničanům jejich čin. Vypáčil dveře od márnice a zůstal tam s Bárou až do rána. Během řeči ji řekl, že se mu již dlouho líbí a jestli by si ho vzala. Bára souhlasila, neboť již od první chvíle, kdy ho spatřila a zachránila mu život před rozzuřeným býkem, ho také milovala. Když se poté vrátili, všichni se divili, že to "divé díte" nezkrotlo, ale ještě si vede tak hezkého ženicha. Také Elščina láska měla dobrý konec. Zeta z Prahy poslala dopis v němž jí slibuje své dědictví pod podmínkou, že si vezme Hynka. Po svatbě odešla Bára i s otcem do myslivny. Nad postelý zhlédla věneček, který s Elškou házela do vody, aby jim ukázal, kam se vdají...
 
 

Reklama
Staré referáty procházejí rekonstrukcí, proto bych u nich prosila (leden - únor) zvýšenou opatrnost. Mohou se tam vyskytovat jisté chyby.

Komentáře nevztaující se k žádnému článku pište do reklam. V opačném případě mažu!
I zde platí AUTORSKÁ PRÁVA!

Na tomto blogu se právě nachází 88 referátů.
Blog založen: 18. 1. 2011
Majitelka: Fanta Light
Kontakt: Fantalight@seznam.cz.