Zaujal vás nějaký referát? ...... Máte k nějakému připomínku či poznámku?
Či snad vám nějaký referát pomohl do školy?

Napište to do komentářů!
Čím více dáte najevo svoji spokojenost či nespokojenost, tím více nám pomůžete
při úpravách tohoto blogu.

H

Hordubal - Karel Čapek

8. dubna 2011 v 18:59 | Fanta Light
Další krátká povídka... Co se stane, když se vrátíme po 8mi letech zpět domů? Navíc po 6ti, kdy jsme o tom druhém nic nevěděli? A co když se takto vrátí domů muž? Vydrží žena na něho VĚRNĚ čekat?...
Zvláštní bylo, že zde nejsou vždy ustanovené jednotlivé dialogy...
______________________________________________________________________________________________________
Rok vydání: 1933
Původní název: Hordubal
Žánr: Novela
Země: Československo
Jazyk: Česky

Juraj Hordubal se po osmi letech vrací zpět domů do Podkarpatské Rusi do Krivé. Po celý ty roky pracoval v Americe jako námezdní dělník, aby si vydělal peníze a jeho žena se měla dobře. Část výdělku posílal domů, ale když po dvou letech zemřel jeho přítel, který za něho pal dopisy, přestal je posílat, neboť byl negramotný stejně jako jeho žena Polana. Když si konečně vydělal několik tisíc, nechal si je uložit. Bohužel mu je ukradli a tak se vracel pouze se sedmi sty dolary. Během celé cesty ve vlaku a pak i na posledním úseku přemýšlí, jak to u nich nyní vypadá a jak překvapí Polanu. Jeho nádherné představy však rázem zmizí. Jeho nyní dvanáctiletá dcera Hafia se lekne jeho vzhledu a ani Polana není nikterak nadšení jeho příchodem. Navíc celé hospodářství řídí již pět let Štěpán Manya, ke kterému Hafia přilnula jako k otci a říká mu strýčku. To on přiměl Polanu, aby prodala špatné kamenité pole a místo něho koupila půdu u řeky. Místo stáda krav, které Hordubal viděl ve svých představách je ve stáji několik koní, neboť je Štěpán miluje. Také celý dům změnil svou dřívější podobu a zmodernizoval se. Přes svou snahu si Hordubal již Polaninu lásku nezíská. Ta odmítá s ním spát a raději tráví noc na půdě. Hordubal jakožto gazda má spát v jizbě, ale kvůli Hafii jde ke kravám. Štěpán se neustále stará o koně způsobem, který se nikterak nezamlouvá Hordubalovi. Domlouvá mu, ale vidí, že se mu do toho nesmí plést. Nejvíc ho mrzí, že je gazda v hospodářství, kde sám nemá žádnou práci, aby dokázal své ženě, jakého dobrého má muže. Když zajde jednou do hospody, začnou mu říkat, jaká je Polana nevěrnice. To Hordubala rozzuří, a místo aby zjistil pravdu, popere se s Fedešem Gejšou, že je to sprostá lež. Neuvěří ani Vasalovi, který ho varuje. Přesto ho alespoň poslechne a nechá Štěpána propustit, aby ochránil Polanu před pomluvami. Za tohle s ním Polana přestane mluvit a zavře se v pokoji. Nyní musí Hordubal obstarat celé hospodářství sám, což ho ničí. Po týdnu se objeví na dvoře opět Štěpán. Hordubal ho tedy přijme, neboť vidí, že ho potřebují. Stále se ale bojí pomluv, tak se domluví se Štěpánem a i se starým Manyou a zasnoubí ho s Hafií. Ihned to také začne Hordubal všude rozhlašovat, jakého má zetě, až si za ním přijde Štěpán stěžovat, že se mu posmívají. Za jeho řeči ho Hordubal hodí přes plot. Teď si začne Hordubal vést hospodářství po svém. Roztrhá smlouvu a prodá nepotřebné koně. Jednou zahlédne mladý pár u řeky, jak se líbají. Uklidňuje se sice, že to není Polana se Štěpánem, ale poté přizná, že to byly oni. Stále však doufá v její nevinu a tak zajde do hor za Míšou, aby řekl ve vesnici, že je Polana hodná věrná žena. Při této cestě se nachladí a musí zůstat ležet v posteli. Po několika dnech řekne, že se Štěpán může vrátit…
Ráno naleznou hospodáře mrtvého. Při pitvě se zjistí, že měl sice smrtelně nemocné plíce, ale jeho smrt uspíšila přesná rána do srdce, malým úzkým předmětem. Z vraždy byli okamžitě obviněni Štěpána Polana. Oba sice zapírali a i to, že spolu nikdy nic nemění, ale pokročilé těhotenství se nedalo zakrýt. Navíc všechny důkazy, které našli Gerič Gelnaj a Karel Biegel byly proti nim. Když poté vyslýchali Štěpánovu rodinu, zpočátku také zapírali, ale poté se všichni přiznali. Stejně jako Hafiina výpověď je přesvědčila o vině. Chyběl jim pouze motiv, proč to udělali. To nebylo stále jisté, neboť příčinou mohlo být nenarozené dítě nebo peníze, které po vraždě ukradl Štěpán Hordubalovi a ukryl u sebe na půdě. Soud nakonec odsoudil oba za hřích a zločin. Polana dostala dvanáct let, Štěpán doživotí.

Hamlet, kralevic dánský - William Shakespeare

1. února 2011 v 8:15 | Fanta Light
Snad jedna z nejznámějších her od Shakespeara. Zde zemřou všechny hlavní postavy kvůli vraždě a sebevraždě. Zajímavá a nejznámější je část, kde Hamlet provádí svůj monoleg - "žíi či nežít, to je to oč tu běží..." Byt či dům... to je to oč tu běží xD.
Fanta
________________________________________________________________________
Rok vydání: 1604
Původní název: The Tragedy of Hamlet, Prince of Denmark
Žánr: Tragédie
Země: Anglie
Jazyk: Anglicky

Hamlet, dánský kralevic, stále truchlí nad smrtí svého otce. Jeho matka se na rozdíl od něho již netrápí a po měsíci se provdala za králova bratra Klaudia, což Hamlet naprosto odsuzuje. Když mu důstojníci Marcellus a Bernardo poví, že již po tři noci vyděli na baště ducha mrtvého krále, rozhodne se o tom přesvědčit a hlídá s nimi. Opravdu spatří ducha svého otce. Ten mu vysvětlí, že je přízrakem jeho otce, a také Hamletovi prozradí, že ho zabil jeho vlastní bratr. To Hamleta rozzuří a přísahá mu, že ho pomstí.
Mezitím se nejvyšší komoří Polonius loučí se svým synem Caertem, který odjíždí do Francie. Za Poloniem přichází i jeho dcera Ofelie. Svěří se mu, že se Hamlet kvůli ní zřejmě zbláznil, neboť mu vracela jeho dárky a dopisy, jak jí otec poradil. Polonius to řekne králi, který již pozval Hamletovy dřívější přátele Rosencrantza a Guildensterna. Chce po nich, aby zjistili příčinu Hamletova smutku. On však má na ně podezdření, a proto jim nic neřekne. Když na hrad přijdou kočovní herci, požádá je Hamlet, aby před králem zahráli hru - "Zavraždění krále Gonzagy". To se totiž velmi věrně podobá zavraždění Hamletova otce, podle toho, co říkal jeho přízrak. Když herci přijdou k části, kde Gonzagův synovec zabije ve spánku Gonzagu, král nechá hru přerušit a odejde. Mezitím si matky zavolá svého syna a domlouvá mu. Hamlet jí ale vyčte, že poté, co ztratila svého muže, si vzala jeho bratra a navíc klesla tak hluboko. Naneštěstí se ozve Polonius, jenž je schovaný za čalounek. Hamlet do nábytku bodne a Polonia zabije. Poté jeho mrtvolu odvleče pryč. Královna je naprosto přesvědčena, že se její syn zbláznil a rozhodnou se ho poslat do Anglie, aby se tam uzdravil.
Brzy poté se objeví Ceartes, který se již dozvěděl o otcově smrti. Vrací se i Hamlet, jehož loď přepadli piráti. Hamlet se dostane na hřbitov, kde právě pohřbívají Ofelii. Z řeči hrobníků se dozví, že se kvůli smrti svého otce utopila. Ceartes chce svého otce pomstít, a tak vyzve Hamleta na souboj. Královna připije na svého syna. Skácí se však a zemře. Ceartes Hamleta poraní. Nebylo by to smrtelné, kdyby jeho kord, jak svému sokovi prozradí, neměl otrávený hrot. I Ceartes umírá na zranění, jenž mu při souboji způsobil Hamlet. Stačí mu ještě říct, že víno, jenž vypila jeho matka, otrávil sám král. Hamlet svého strýce zabije. Stačí ještě určit, že dalším dánským králem bude Fortinbras a také umírá.
 
 

Reklama
Staré referáty procházejí rekonstrukcí, proto bych u nich prosila (leden - únor) zvýšenou opatrnost. Mohou se tam vyskytovat jisté chyby.

Komentáře nevztaující se k žádnému článku pište do reklam. V opačném případě mažu!
I zde platí AUTORSKÁ PRÁVA!

Na tomto blogu se právě nachází 88 referátů.
Blog založen: 18. 1. 2011
Majitelka: Fanta Light
Kontakt: Fantalight@seznam.cz.