Zaujal vás nějaký referát? ...... Máte k nějakému připomínku či poznámku?
Či snad vám nějaký referát pomohl do školy?

Napište to do komentářů!
Čím více dáte najevo svoji spokojenost či nespokojenost, tím více nám pomůžete
při úpravách tohoto blogu.

J

Jak je důležité míti Filipa - Oscar Wilde

27. ledna 2012 v 0:00 | Fanta Light
Další dílo od Oscara Wilda. Musím říct, že po Obrazu to bylo trochu jiné a možné i zklamání. Jinak to určitě stojí za to si ho přečíst - vtipné, zajímavé a k zamyšlení.
__________________________________________________________________________________________
Rok vydání: 1895
Původní název: The Importance of Being Earnest
Jazyk: Anglicky
Žánr: Komedie
Místo dění: Londýn; venkovské sídlo Woolton

Její pastorkyňa - Gabriela Preissová

12. dubna 2011 v 20:25 | Fanta Light
Další "pohádka" s dobrým koncem... Otázky?
Fanta Light
__________________________________________________________________________________________
Rok: 1890
Žánr: Tragédie
Původní nízev: Její pastorkyně
Země: České země
Jazyk: Česky

Jenůfa je Kostelničky Buryjovky pastorkyně. Chodí pracovat do mlýna, kde bydlí dva nevlastní bratři a její bratranci - Luca a Štefa. Jenůfa se zamilovala do Lucy, který ji věrně miloval. Když však odešel na vojnu, začal se o Jenůfu zajímat jeho bratr. Hlavně proto, že byla velmi krásná. Za tři roky se Luca vrátil a to již byla Jenůfa zasnoubená se Štefem. Jemu však také hrozila vojna, ale naštěstí známí zařídili, aby tam nemusel jít. Luca ji ale stále miluje a jelikož ho neustále odmítá, poraní ji na tváři. Zůstane jí tam ošklivá jizva, kvůli které ji Štefa opustí. Bohužel Jenůfa zjistí, že čeká jeho dítě, a aby její matka ochránila před hanbou ji i sebe, celých pět měsíců do porodu ji ukrývá u sebe v domě. Vesničanům řekne, že odjela pracovat do Vídně do vysoce postavené rodiny. Luca chodí každý den za Kostelničkou a ptá se po své milované. Když se Jenůfě narodí zdravý chlapeček, je přesvědčená, že jakmile ho Štefa uvidí, zase se k ní vrátí. Kostelnička jí uvěří a pošle po něho. Ten se však na své dítě ani nepodívá a řekne, že ho Jenůfa se svou tváří nyní děsí. Nabídne jim klidně peníze, ale Jenůfu si nevezme. Navíc se zasnoubil s Karolkou, rychtářovou dcerou. Kostelnička vidí, že Luca je po její dceru opravdu ten praví, a tak mu poví celou pravdu. Když se však dozví o dítěti, lekne se. Ve snaze získat po oba štěstí, mu řekne, že dítě zemřelo. Poté chlapečka vezme a vhodí pod led, aby jim v štěstí nic nebránilo. Jenůfě řekne, že měla několik dní horečku a během této doby její dítě zemřelo. Její dcera si začíná uvědomovat, že ji Luca opravdu má rád a rozhodne se za něho provdat. Když na jaře nastane jejich slavný den, ve kterém má svatbu také Štefa s Karolkou, najdou pod ledem mrtvé dítě. Přinesou je do vesnice a Jenůfa ihned pozná svého chlapečka. Kostelnička se ke všemu přizná, že chtěla ochránit sebe i svou dceru a svede vinu na sebe. Jakmile uslyší Karolka, že měl Štefa dítě s jinou a nechal ji opuštěnou, odmítne se za něho provdat. Kostelničku čeká soud. Jenůfa chce odejít ze vsi pryč a žít sama, ale Luca jí to nedovolí a chce být pouze s ní.
 
 

Reklama
Staré referáty procházejí rekonstrukcí, proto bych u nich prosila (leden - únor) zvýšenou opatrnost. Mohou se tam vyskytovat jisté chyby.

Komentáře nevztaující se k žádnému článku pište do reklam. V opačném případě mažu!
I zde platí AUTORSKÁ PRÁVA!

Na tomto blogu se právě nachází 88 referátů.
Blog založen: 18. 1. 2011
Majitelka: Fanta Light
Kontakt: Fantalight@seznam.cz.