Zaujal vás nějaký referát? ...... Máte k nějakému připomínku či poznámku?
Či snad vám nějaký referát pomohl do školy?

Napište to do komentářů!
Čím více dáte najevo svoji spokojenost či nespokojenost, tím více nám pomůžete
při úpravách tohoto blogu.

O

O myších a lidech - John Steinbeck

7. dubna 2013 v 19:51 | Fanta Light
Ahoj moji milí,

škola v plném proudu a přichází i maturita...... (za měsíc kurňáááááááááááááááááááááááá). Takže píšu referátky sobě a rozhodla jsme se, že je sem hodím. Makám na nich zběsile tak ať jsou i k něčemu jinýmu než k mý matuře.

Tahle knížka nebyla špatná. Učitelka jí skvěle doporučovala, ale nějak nadšená jsem z ní nebyla. Podle chváli jsem čekala víc. Uvidím. Spíš takovej klasický průměr - nic extra, ale četlo se to dobře.

Ostře sledované vlaky - Bohumil Hrabal

17. dubna 2011 v 19:56 | Fanta Light
Krátká knížky ale... Prostě se mi nelíbila a byla taková... obrazná? Spíš se tam popisovali pocity, zacházelo se do minulosti a ohledně dějové linii tam toho moc nebylo. Vlastně i referát jsem musela udělat z pomocí již hotového obsahu. Mám ještě jednu knížku od Hrabala a nevím, nevím... Moc se mi do ní nechce...
Fanta Light
_____________________________________________________________________________________________
Rok vydání: 1964
Původní název: Ostře sledované vlaky
Žánr: Novela
Země: Československo
Jazyk: Česky

Po tří měsíční neschopnosti se dvaadvacetiletý Miloš Hrma vrací zpět na železniční stanici, kde začíná jako výpravčí. Podřezal si ve vaně žíly, neboť jako muž zklamal, když byl se svojí přítelkyní Mášou. Vzpomíná, jak jeho rodinu lidi nemají rádi. Jeho pradědeček bral od osmnácti rentu, zlatku denně, protože na Karlově městě, když studenti házeli dlaždicemi po vojácích, trefili do kolena. Dědeček byl zase hypnotizér, ale při pokusu zadržet takto vojenský tank byl jím zabit. Milošův otec byl strojvedoucí, ale již v osmačtyřiceti šel do penze. Sbíral všemožné věci, které se podle něho mohli hodit, a když někdo něco potřeboval, Milošův otec vždy něco ve své "sbírce" našel. Při návratu na stanici Miloš zjistil, že během jeho nepřítomnosti si stačil jeho přítel výpravčí Hubička užít s telegrafistkou Zdenkou Svatou v pracovně přednosty stanice. Během toho jí natiskl na zadnici všechna staniční razítka a také přetrhli přednostovo kanape. Vše se vyšetřuje inspekce, neboť si Zdenina matka stěžovala, když na ty razítka přišla. Je zima 1945 a přes stanici stále projíždějí ostře sledované transporty z fronty, ale i zpět. Miloš lituje umírajícího dobytka, který je obživou pro vojáky a při převozu trpí. Stejně tak je mu líto těch, co přivážejí z fronty a nemají již naději, na dřívější život. Právě, když jeden vlak s vojáky jedoucí k frontě zastaví, vezmou k sobě i Miloše. Míří na něho puškami, ale jakmile si hejtman všiml jeho jizev na zápěstí, nechal ho jít. Za několik dní se na stanici setká s Mášou. Domluví se, že za dva dny přijde. Miloš se však setkání bojí, neboť ví, co po něm bude chtít. Zajde tedy za přednostovou, aby ho zaučila. Ta však odmítne, protože si připadá příliš stará a nechce s ním nic mít. Hubička se s Milošem domluvil, že jeden z těch ostře sledovaných transportů vyhodí do vzduchu. Tu noc přišla na stanici Viktorie Freie, která jim přinesla balíček s výbušninou. Zatímco Hubička odešel, využil Miloš situace a svěřil se jí ohledně Máši a ona mu dokáže, že je opravdový muž. S novým pocitem se další den vydává splnit úkol. Vyleze na semafor a shodí na prostřední vlak výbušninu. Dívá se poté na vzdalující se vlak a čeká, až vybuchne. Náhle si však všimne vyhlížejícího vojáka a vystřelí na něho. Ve stejném okamžiku vystřelí i esesák, který spadne z vlaku do příkopu. Miloš spadne ze semaforu a skutálí se s prostřeleným ramenem k vojákovi. Toho trefil do břicha. Neznámí muž stále opakuje: "Mutti! Mutti" a tak mu Miloš nakonec nasadí revolver k oku a vystřelí, aby ho úplně zabil. Takto spolu umírají dva nepřátelé a ten živý si opakuje větu: "Měli jsme sedět doma na prdeli."

Obraz Doriana Graye - Oscar Wilde

4. března 2011 v 18:14 | Fanta Light
Tak tahle knížka mě úplně dostala. oOpět jedna z těch, které čtu jedním dechem :). A spousta pasáží, které i samotné čtenáře donutí k zamyšlení o smyslu života...
_______________________________________________________________________
Rok vydání: 1890
Původní název: The Picture of Dorian Gray
Žánr: Román
Země: Anglie
Jazyk: Anglicky

Do ateliéru malíře Basila Hallwarda přichází navštívit svého přítele lord Henry Wotton a chválí jeho nejlepší dílo - obraz asi dvacetiletého Doriana Graye v životní velikosti. Basil se Henrymu svěřuje, že tento mladý muž je pro něho více než přítelem a čerpá z jeho nevinné duše inspiraci.
Právě když domluví, přichází sám Dorian. Mzitím, co malíř dokončuje jeho obraz, Henry mu vykládá pravý smysl života. Lituje, že když jeho krása bude postupně časem upadat, jeho obraz zůstane stále krásný. Úplně si mladého muže svými slovy získá a tí zničí i jeho nevinou duši. Když poté Dorian uvidí svůj hotový portrét, vyřkne prosbu, aby obraz stárl pod jeho hříchy a on zůstal mladý a krásný.
O týden později Dorian vejde do malého divadélka, kde spatří herečku Sibylu Vaneovou. Zamiluje se do ní pro její krásu a hlas, kterým každé hře dává duši. Každý další den pak chodí Dorian na její představení. Nakonec se jí vyzná z citů a zasnoubí se s ní. Ale naneštěstí ten samý večer hraje špatně a bez citů, neboť jí láska k Dorianovi ukázala pravý pohled na divadlo, a on se s ní rozejde. Sibyla se ze zármutku otráví. Doma zjistí Dorian, že se jeho obraz změnil a má krutý výraz. Jeho žádost se vyplnila a portrét nyní stárne místo něho. Odnese ho na půdu, aby ho nikdo jiný již nikdy nespatřil.
Během následujících let se Dorian plně věnuje životu a studuje různé vědy, díky Henrymu, který mu tenkráte v ateliéru odkryl touhu po poznávání. Stále ho fascinuje rozkládající se obraz, před kterým často sedí a pozoruje nové známky šerednosti. Ve společnosti se nyní již jevil jako "arbiter elegantiam". Večer před jeho 38. narozeninami ho navštíví Basil. Chce vědět pravdu, jestli tak krásný a skvěle vypadající muž může mít na svědomí tolik hříchů a jestli zničil život několika lidem, jak všichni říkají. Dorian mu tedy ukáže jeho obraz. Tam Basila, který tomu nemůže uvěřit a je šokován, zabije několika ranami nožem do krku. Další den nechá tělo a všechny věci odstranit, aby mu nikdo nemohl nic dokázat.
Tato vražda ho však stále pronásleduje, až se rozhodne se zlepšit. Opustí mladou venkovskou dívku, za kterou chodil a měl s ní i utéci. Svěřuje se s ním Henrymu. Ten jeho čin neuznává jako dobrý skutek, ale že to udělal z ješitnosti a touze vědět, co se stane. Dorian mu nevěří, když však spatří obraz, jenž má děsivější výraz a na rukou mu prosvítá mnohem jasněji krev než v den Basilově smrti, rozhodne se tento jediný důkaz zničit. Vezme nůž a do portrétu bodne. Z domu se ozve výkřik a kolemjdoucí přivedou policii. Na půdě spatří obraz krásného, mladého muže, jako v den kdy byl namalován, a na podlaze šeredného starého muže s nožem v srdci. Až podle prstenů poznali, že je to Dorian Gray.

Othello, mouřenín benátský - William Shakespeare

1. února 2011 v 8:16 | Fanta Light
Daší hra od Shakespeara :). Tuhle moc nemusím. Líbila se mi nejmíň ze všech, co sem od něho přečetla.
Fanta
__________________________________________________________________________
Rok vydání: 1605
Původní název: Othello, The Moor of Venice
Žánr: Tragédie
Země: Anglie
Jazyk: Anglicky

Othello je urozený černoch ve službách Benátské republiky. Ožení se nenápadně s dcerou Brabanzina Desdemonou. Jago a Roderigo namluví Brabanzinovi, že Othello jeho dceru svedl. Ten ho žene před soud, ale Desdemona se přizná, že svého muže miluje. Othello tedy soud vyhraje. Je však poslán na Kypr, kam útočí Turci a na dohady není čas. Spolu s ním odjíždí i Desdemona, Jago a jeho manželka Emilie a nenápadně i Roderigo, kterÝ Desdemonu tajně miluje. Jago se snaží pomstít Othellovi, že místo něho zvolí náměstkem Cassia, a proto slíbí Roderigovi, že Desdemonu s jeho pomocí získá.
Při bouřce jsou turecké lodě zničeny, a proto k žádné bitvě nedojde. Večer opije Jago Cassia a Roderigo ho vyprovokuje k bitce. Při tom Jago zazvoní na poplach, aby vzbudil pozornost. Othellovi se přestane Cassio zamlouvat jako důstojník. Když se však za něj přimluví Desdemona nalže Jago jejímu muži, že ho s ním podvádí. Navíc se Jagovi podaří vzít Desdemonit šátek a podstrčit ho Cassiovi. Když později sleduje Othello Jaga a Cassia, kteří se baví o Cassiově milence Biance, namluví mu Jago, že se jednalo o Desdemonu. Roderigo večer napadne Cassia a zraní ho. K souboji se přidá i Jago, jenž zabije Roderiga, aby nic nevyzradil. Ten měl však u sebe dopis. Mezitím v pokoji udusí Othello ze žárlivosti svou ženu polštářem. Dovnittř vběhne Emilie, která ho naneštěstí nestačí zadržet. Řekne mu, že jeho žena mu nikdy nebyla nevěrná. V tom do pokoje vběhne Jago a zabije ji. Othello se po přečtení dopisu dozvídá, jakou udělal chybu. Zabije se a zemře Desdemoně v náručí.
 
 

Reklama
Staré referáty procházejí rekonstrukcí, proto bych u nich prosila (leden - únor) zvýšenou opatrnost. Mohou se tam vyskytovat jisté chyby.

Komentáře nevztaující se k žádnému článku pište do reklam. V opačném případě mažu!
I zde platí AUTORSKÁ PRÁVA!

Na tomto blogu se právě nachází 88 referátů.
Blog založen: 18. 1. 2011
Majitelka: Fanta Light
Kontakt: Fantalight@seznam.cz.