Zaujal vás nějaký referát? ...... Máte k nějakému připomínku či poznámku?
Či snad vám nějaký referát pomohl do školy?

Napište to do komentářů!
Čím více dáte najevo svoji spokojenost či nespokojenost, tím více nám pomůžete
při úpravách tohoto blogu.

R

Revizor - Nikolaj Vasiljevič Gogol

17. září 2011 v 10:47 | Fanta Light
Nesnáším ruskou literaturu... Revizora nevyjímaje a proto to nedoporučuji. Přesto byla však hra, na které jsem byla se třídou, mnohem horší. No nic. Doufám, že si z tohoto blogu vyberete lepší skvosty ;).
_______________________________________________________________________________________________________
Rok vydání: 1836
Původní název: Ревизор
Žánr: Satirická komedie
Místo dění: Ruská vesnice
Jazyk: Rusky

Racek - Anton Pavlovič Čechov

14. dubna 2011 v 18:49 | Fanta Light
Další kniha od Ruského autora a opět stejná problematika - mijuleme někoho, kdo nás nemiluje a nakonec se kvůli němu zabijeme... To je mi tedy logika...
Fanta L.
____________________________________________________________________________________
Rok vydání: 1895
Původní název: Чайка
Žánr: Drama
Země: Rusko
Jazyk: Rusky

Konstantin Treplev předvádí na Sorinově panství v parku svou hru, která má novou formu. Do hlavní role postaví Ninu Zarečnou, kterou velmi miluje, místo aby to hrála jeho matka, která je již herečkou. On jí ale opovrhuje stejně jako jejím milencem spisovatelem Borisem Trigorinem, neboť je velmi uznávaný. Představení však kvůli Konstantinově matce Ireně Treplevové nedopadne nijak dobře, protože začne brát hru se smíchem a její syn tedy odejde. Mezitím začíná Trigorin svádět Ninu, která podlehne jeho kouzlu a zamiluje se do něho. Konstantina zase miluje správcova dcera Mášenka. Když si Konstantin všimne, jak je Ninin vztah k němu chladný, zastřelí racka a řekne jí, že se brzy zabije stejným způsobem. Jeho matka se během několika dní rozhodne s Borisem odjet do Moskvy, neboť ho její syn nenávidí. I Nina se rozhodne odjet za nimi a stát se známou zpěvačkou, čímž se vyhošťuje ze své rodiny.
Takto uplynou dva roky, kdy v domě žije pouze Konstantin se svým strýcem Petrem Sorinem. Za tu dobu se z pána domu stal spisovatel píšící články do novin. Nejsou ale nijak kvalitní, neboť se jedná o abstraktní příběhy. Mášenka si vzala Medvěděnka a měla s ním dítě, přesto, že její láska nezmizela. Nina se stala herečkou, ale nebyla šťastná. Navíc měla s Borisem dítě, které však zemřelo. Vrátila se tady zpět. Konstantin chodí k jejímu domu, ale nechce ho vidět. Také jeho matka s Borisem se vracejí. Právě v ten den ho navštíví Nina. Řekne mu vše o její vášnivé lásce k spisovateli. To ho zdrtí, a jelikož nedokáže žít stále ve stínu své matky, zastřelí se.

Radúz a Mahulena - Julius Zeyer

2. dubna 2011 v 7:00 | Fanta Light
Krátká hezká pohádka napsaná jako hra. Pukud ji máte v povinné či doporučené četbě, rozhodně se jí zuby nehty nevyhýbejte. Nestojí to za to a přečtená je opravdu za chvíli :)
Fanta Light
______________________________________________________________________________________________
Rok vydání: 1896
Původní název: Radúz a Mahulena
Žánr: Pohádkové drama
Země: České země
Jazyk: Česky

Kralevic Radúz, syn krále Magarského království Mojmíra, se dostane až za hranice říše do sousední Tatarské říše. Zde vládne Svojmír se svojí ženou čarodějnicí Runou. Právě ona byla příčinou nepřátelství mezi oběma králi, když se Nyola z obou mužů vybrala Mojmíra. V cizím lese zabije Radúz bílého jelena, který však patří Svojmírově nejmladší dceři Mahuleně. Při jeho hledání králova družina zatkne mladého kralevice, jenž se k činu přizná a se sluhou Radovidem ho odvedou na zámek. Zde se Radúz a Mahulena poprvé setkají a také se do sebe zamilují. Zatímco pošle Runa Radovida k Mojmírovi s poselstvím, že svého syna již neuvidí, nechá kralevice uvěznit do kobky opuštěné věže. Nakonec ho nechá přikovat provazy ke skále, aby ho již nikdo nenašel a klíč, jenž jako jediný může sejmout pouta, vhodí do propasti. Naštěstí spadne klíč rovnou k nohám dřevorubce Vratka. Vezme ho, a jelikož ví o Mahulenině lásce k Radúzovi, předá jí ho i se slovy, kdy ho najde. Její matka se to však dozví. Nechá ji jít, ale dá jí pro Radúze jed. Naštěstí Mahulena nápoj přelije do křišťálové nádoby, která praskne. V lese pak najde svého vyvoleného a sejme mu pouta. Naneštěstí se tam objeví Runa a pokusí se oba milence zadržet. Radúzovi se podaří královně uvázat vlasy ke stromu a s Mahulenou prchají. Runa je však stačí ještě proklít - pokud Radúze někdo políbí, zapomene navždy na Mahulenu a jí to zničí srdce. Radúz se svou vyvolenou prchají lesem až do Mojmírova království. Kralevic nechá Mahulenu pod dubem, aby se nejdříve přivítal on sám s rodiči. Bohužel se právě koná pohřeb jeho otce. Královna v zármutku i štěstí, že její syn žije, Radúze políbí. V tom zapomene na Mahulenu, a když ona sama přijde ke smutečnímu průvodu, nepoznává ji. Nešťastná Mahulena se změní v topol, aby neměla lidské city.
Takto uplyne rok. Po tu dobu Radúz neustále sedí pod stromem, a teprve když usne i Mahulena se částečně probouzí. Nakonec se rozhodne Nyola porazit ten záhadný strom, neboť ví, že na něho nějak působí. Když to nikdo nechce udělat a i její syn jí brání, vezme sekeru a udeří do něho sama. V tom začne z topolu vytékat krev na Radúzovo čelo a on si na vše vzpomene. Mahulena se změní zpět v ženu a kralevic jí matce představí jako svou vyvolenou ženu.

Romeo, Julie a tma - Jan Otčenášek

30. března 2011 v 12:56 | Fanta Light

Příběh dvou milenců za druhé světové války - židovské dívky Ester a árijského chlapce Pavla. On se jí snaží zachránit marně před hrozícím se nebezpečí... Nádherná knížka. Rozhodně jedna z těch co doporučuju a i když bude pro někoho povinná, klidně se do ní vrhněte po hlavě:)
_______________________________________________________________________________________________________
Rok vydání: 1958
Původní název: Romeo, Julie a tma
Žánr: Novela
Země: Československo
Jazyk: Česky

Devatenáctiletý árijec Pavel prožívá život se svojí rodinou v Praze v protektorátu. V den maturit po zkoušce si při procházce přisedne na lavičku k dívce Ester. Zjistí, že je to Židka. Ten den měla odjet za rodiči do koncentračního tábora Terezína, ale ze strachu do vlaku nenasedla a hrozí jí za to smrt. Pavel se jí přes její původ pokusí pomoci a ukryje ji do svého bytečku, kde často přebýval při studiích. Postupně si uvědomí, že ji miluje a i ona ho má ráda. Chce ji ukrýt před světem a nosí jí tam, které však bere ze svých přídělů, aby rodiče nic nepoznali. Nakonec, aby měli oba co jíst, prodá své knihy a postupně i oblečení. Přestože nic rodičům neříká, oba tuší, že jim začíná něco tajit.
Vše se ale zhorší, když je spáchám na Heydricha atentát a on na jeho následky umírá. Nyní jsou totiž všichni, kdo ukrývají neoprávněné osoby zatčeni a následně popraveni i s příbuznými a přáteli. Tuto skutečnost ale Pavel před svou svěřenkyní tají, aby o něho neměla strach a nechtěla utéci. Ester zatím v době Pavlovi nepřítomnosti vzpomíná na své dětství s rodiči, na nejlepší kamarádku Jitku i na první lásku Jarka. Oba milenci si uvědomí blížící se nebezpečí. Navíc Ester se dozví celou pravdu o tom, co se děje z rádia a pokusí se utéci. Nakonec se Pavel rozhodne ji schovat u své tety na venkově, kde by měla být v bezpečí. V en odjezdu naneštěstí začnou prohledávat dům, kde je ukrytá. Přestože se jí jeden ze sousedů snaží pomoci a zadržet ji, uteče ven na ulici. Celníci ji však zahlédnou a začnou pronásledovat až k bývalému domu Esterčiných rodičů. Zde ji zasáhne do zad kulka.
Pavel přijde k domu až když už je po neštěstí a jeho byt prázdný. Stále se vrací k lavičce, kde ji poprvé spatřil a vzpomíná na ni. Ví však, že musí jít dál…

Romeo a Julie na vsi - Gottfried Keller

9. března 2011 v 16:41 | Fanta Light
Zajímavé zpracování Shakespearova díla. Opět se jedná o znepřítelené rodiny a opět hlavní postavy umírají sebevraždou..
_______________________________________________________________________________________________
Rok vydání: 1873
Původní název: Romeo und Julia auf dem Dorfe
Žánr: Novela
Země: Švýcarsko
Jazyk: Německy

Blízko města Seldwyle žili dva sedlási s malými dětmi - Manz se synem Salim a Marti s dcerou Verunkou. Oba dospělí se starali o své pole, jenž odděloval zarostlý a opuštěný lán, zatímco si děti spolu hráli. Postupně však začali oba sousedé orat i prostřední pruh a ztenčovali ho. Nakonec si tento zbylý kus koupil Manz. Naneštěstí na Martiho straně byl kousek půdy šikmě vyoraný. A právě o tento malý kus začala hádka, neboť Manz to chtěl srovnat. Soudili se a neustále přeli po celých deset let, až přišli oba na mizinu. Za tu dobu se obě děti nesměli stýkat a o té druhé rodině ani mluvit. Verunka, jejíž maminka zemřela během úpadku, se nyní starala o celou domácnost. Sali zatím pomáhal otci s hospodařením a nikterak si nevšímal Verunky, která se mu vždy snažila vyhýbat. Nakonec na tom byl Manz tak špatně, že musel pole prodat a i s rodinou se odstěhoval do Seldwyle. Zde si otevřeli hospodu, ale přes veškerou snahu se jim nikterak nedařilo a byly stále v chudobě. Aby si obstarali jídlo, chodili Manz se Salim jako všichni, co přišli na mizinu, k řece na ryby. Jednou zde spatřil i svého nepřítele Martiho s Verunkou. Oba bývalí sousedé se začali prát a rozdělili je až jejich děti. V tom okamžiku se dřívější přátelé uviděli zblízka a zamilovali se do sebe. Večer šel pak Sali za svou milou, aby jí mohl opět vidět. Oba milenci se procházeli krajinou a slíbili si lásku. Naneštěstí se je však uvidí Verunčin otec a Sali ve snaze ji zachránit, praští Martiho kamenem do hlavy. Ten se sice probere, aniž by byl ohrožen jeho život, ale zničí mu mozek a od té doby je úplně blbý. Za několik týdnů bylo rozhodnuto, že Martiho dají do ústavu, dům se prodá a Verunka půjde do služby. Dva dny před jejím odchodem se u ní poprvé po tom neštěstí staví. Ví, že se kvůli tomu co udělal, nemůžou vzít a chtějí spolu strávit poslední den. Chodí do hospod a užívají si volnosti. Všude je považují za novomanžele a tak si i trochu chovají. Nakonec odejdou si zatancovat, kde je hudec oddá. O půlnoci pak odejdou na loďku se senem, kde stráví svoji svatební noc. K ránu se raději oba utopí, než aby měli být odloučeni.

Romeo a Julie - William Shakespeare

1. února 2011 v 8:21 | Fanta Light
Romeo a Julie. Nejznámější hra o dvou milencích, jejichž životy končí tragicky. Každý se možná pozastavý nad tím, proč to tak skončio. Otázka je ale i, jestli se opravdu tolik milovali a jestli existuje pravá láska na první pohled. Myslím že ano. Ale toho dotyčného pak musíš vidět, abys sis mohl být jistý.Dle mého názoru chtěli jen ukázat, že se mají rádi až za hrob... Ale nad títo tématem by se dalo diskutovat celou věčnost :)
Příjemné počtení
Fanta
_________________________________________________________________________
Rok vydání: 1595
Původní název: Romeo and Juliet
Žánr: Tragédie
Země: Anglie
Jazyk: Anglicky

Rodiny Monteků a Kapuletů jsou dlouhodobě znepřátelené. Při každém setkání rodin nebo i služebnictva dochází jak ke slovnému napadání, tak i k bitkám. Když se v domě Kapuletů koná ples na počest Julinina zasnoubení s hrabětem Parisem, pronikne tam Romeo s přítelem Bonvoliem. Romeo se zde chce setkat s Rozalinou, jenž miluje. Před tím se však potká s Julií, do které se na první pohled zamiluje. I ona mu věnuje své sympatie. Po plese navštíví Romeo Julii v jejich zahradě. Julie stojí na balkoně pod nímž jí Romeo sděluje svoji lásku. Ona mladí milenci se rozhodnou, že se tajně vezmou. Romeův zpovědník vyhoví jejich přání, neboť se domnívá, že po svatbě mladých lidí se rodiny opět usmíří. Naneštěstí dojde po svatbě opět k souboji, ve kterém je zabit Romeův bratranec Markucio. Romeo ho pomstí a zabije Tybalda. Za tento čin je však vyhoštěn z města. Před odchodem navštíví Julii a slíbí si, že si budou o sobě posílat zprávy. Ráno jí oznámí její matka, že si již brzo vezme Parise. Julie to odmítá, ale nemůže matce říct, že je již provdána za Monteka. Hledá proto pomoc u bratra Vavřince. Ten jí dá lahvičku s trestí po níž bude 48 hodin vypadat jako mrtvá a pošle zprávu Romeovi, aby věděl o jejich plánu a vyndal Julii z hrobu. K němu však dojde zpráva s Juliinou smrtí. Obstará si jed, neboť bez své lásky nechce žít a jde se s ní naposledy na hřbitov rozloučit. U její hrobky narazí na Parise, který se mu snaží zabránit, aby do ní vstoupil. Romeo ho ho zabije, naposledy políbí Julii a vypije jed. Když se Julie probudí, hledá Romea. Bratr vavřinec jí řekne vše, co se stalo. Julie lituje, že Romeo nenechal pro ni truchu jedu. Poté se zabije jeho dýkou. Veronský kníže přichází na nešťastné místo. Svolává Monteky a Kapulety a bratr Vavřinec jim vypráví o tragédii obou mladých milenců. Znepřátelené rodiny jsou dojaty a podávají si ruce k usmíření.
 
 

Reklama
Staré referáty procházejí rekonstrukcí, proto bych u nich prosila (leden - únor) zvýšenou opatrnost. Mohou se tam vyskytovat jisté chyby.

Komentáře nevztaující se k žádnému článku pište do reklam. V opačném případě mažu!
I zde platí AUTORSKÁ PRÁVA!

Na tomto blogu se právě nachází 88 referátů.
Blog založen: 18. 1. 2011
Majitelka: Fanta Light
Kontakt: Fantalight@seznam.cz.