Zaujal vás nějaký referát? ...... Máte k nějakému připomínku či poznámku?
Či snad vám nějaký referát pomohl do školy?

Napište to do komentářů!
Čím více dáte najevo svoji spokojenost či nespokojenost, tím více nám pomůžete
při úpravách tohoto blogu.

S

Smrt krásných srnců - Ota Pavel

12. května 2013 v 22:03 | Fanta Light
Skvěle se to čte a doporučuji...

Autor: Ota Pavel
Rok vydání: 1971
Původní název: Smrt krásných srnců
Žánr: 9 povídek (2 nejsou v některých vydáních, byly zcenzurovány)
Místo děje: Praha; Berounka a Křivoklát
Jazyk: Česky

Sophiina volba - William Styron

30. srpna 2011 v 9:58 | Angel Darkwood
Povinná četba od Angel Darkwood ... Docela se divím, že jsi sem dala i něco takového :). Každopádně děkuji. Někdy si jí asi také přečtu. její názor: "Kvalitní román, který zaujme všechny svým strhujícím příběhem. Jediná jeho chyba jsou některé nudné části, bez kterých by se román obešel. Je to taky jedna z mála knih, které mě rozbrečely."
_______________________________________________________________________________________________________

Rok: 1978
Originální název: Sophie´s Choice
Žánr: Psychologický román
Jazyk: angličtina
Místo dění příběhu: USA (Brooklyn, Washington)

Strakonický dudák aneb Hody divých žen - Josef Kajetán Tyl

15. června 2011 v 9:57 | Fanta Light

Tak sem přicházím s další hrou od českého autora. Tentokráte se jedná o Strakonického dudáka. Pamatuji si, že jsme na něho psali test a já si tehdy obsah přečetla na internetu... Vlastně nám to tak i učitelka říkala, že jí stačí vědět obsah. Potíž byla v tom, že mně nepomůže přečíst si obsah, neboť ten děj stejně nepochopím. Musím si prostě tu knihu přečíst.
Fanta Light
_________________________________________________________________________________________________________
Rok vydání: 1847
Původní název: Strakonický dudák aneb Hody divých žen
Žánr: Dramatická báchorka
Místo dění: Strakonice, Řecké město
Jazyk: Česky

Strýček Váňa - Anton Pavlovič Čechov

14. dubna 2011 v 18:50 | Fanta Light
Není to špatná četba... Ale ti Rusáci jsou prostě na jisté věci fakt divní... To jejich neustále komlikování vztahu, kdy každej miluje toho, kdo ho nemiluje a tak podobně. Asi si na to moc nezvyknu.
______________________________________________________________________________________________+
Rok vydání: 1899
Původní název: Дядя Ваня
Žánr: Komedie
Země: Rusko
Jazyk: Rusky

Na statku žil Ivan Vojnickij se svojí matkou. Po smrti své sestry se však k nim přistěhoval její manžel Serebrjakov i s dcerou Soňou, která říká Vojnickému strýčku Váňo, a tím narušil klid domova. Znovu se oženil a to s Jelenou, do které se postupně zamiloval Vojnickij. Nikdo nemůže pochopit, proč tak mladá žena si vzala starce a je mu stále věrná. Vojnickij odsuzuje Serebrjakova za jeho nevděk, neboť pro něho všichni něco dělají a on si stále stěžuje. Jednou vyjeví Jeleně své city, které k ní chová. Ona ho sice vyslyší, ale pokaždé odejde a žádá, aby ji již nechal být. Do domu chodí také kvůli starci doktor Astor, který se také věnuje lesnictví. Když ho také učaruje jelena, začne k nim chodit každý den a zanedbávat les. Do něho je nešťastně zamilovaná Soňa. Je sice věrná a hodný, ale není nijak krásná, takže ho nepřitahuje. Svěří se s tím Jeleně, která požádá, aby k nim kvůli Soně již nechodil. On to však špatně pochopí a chce se s ní setkávat na jiném místě. Nakonec se rozhodne Sebrjakov dům prodat a odstěhovat se na sever. Zde se objeví Vojnického odpor, neboť se 10 let o tento statek staral a splácel dluhy. Dojde to tak daleko, že se ho pokusí zastřelit. Jelena se tedy rozhodne se svým mužem odjet. Když zůstanou v domě pouze Vojnická, Soňa a její strýček Váňa, nastane opět klid.

Sluha dvou pánů - Carlo Goldoni

7. března 2011 v 20:04 | Fanta Light
Pěkná krátká hra... Co ještě napsat? :)
Fanta Light
________________________________________________________________________________________________
Rok vydání: 1745
Původní název:
Žánr: Komedie
Země: Itálie
Jazyk: Italsky

Příběh odehrávající se v Benátkách začíná zasnoubením Silvia s Klárkou. Její otec Pantalone Agnivorla milencům konečně dovolil bát spolu, neboť dostal zprávu, že býval snoubenec jeho dcery Federigo Rasponi je mrtev. Bohužel v tu chvíli přichází neznámý sluha Truffaldino, že právě přijel. Je to však převlečená Beatrice, sestra Federiga, která pod jeho jménem a v mužském obleku hledá svého milence Florinda Aretuse. On totiž Federiga zabil v souboji a nyní mu chce pomoci. Beatricii poznává pouze hostinský Brignella, ale utají to a Pantalonovi řekne, že se opravdu jedná o bývalého zetě. Přes Klárčin odpor ho přijímá zpět jako snoubence své dcery.
Mezitím na svého pána čeká Truffaldino. Chce si přivydělat peníze, a tak odnese Florindovi, jenž právě přijel, kufr do hostince a na jeho žádost se stane jeho sluhou. Hned ho také nový majitel posílá na poštu pro dopisy. Cestou však Truffaldino potká svého původního pána a Beatrice ho také posílá na poštu. Jelikož neumí moc číst, dopisy poplete, a tak si Florindo přečte dopis určený Beatricii. Tím se dozvídá, že je také ve městě.
Zatím Pantalone přesvědčuje Klárku, aby si Federiga vzala. Přichází i Beatrice a svěří slečně své tajemství - že je žena a Federigo je opravdu mrtví, ale nikomu to nesmí říci. Obě ženy si přislíbí přátelství, což nešťastnou náhodou považuje Pantalone za příslib manželský. Když se to dozví Silvio, je rozzuřen stejně jako jeho otec a tasí proti zeti kord. Naštěstí ho zachrání Beatrice, která ho porazí a život mu zachrání Klárka. Ta se snaží snoubenci vysvětlit situaci, ale kvůli slibu, který dala své přítelkyni, jí Silvio nevěří a považuje za podvodnici.
V hostinci zatím přichází ke svému snu Truffaldino, neboť si alespoň Beatrice konečně poručila oběd. Když jí donáší další chod, potká na chodbě Florinda a musí mu také nosit jídlo. Poté se opět setkává s Pantalonovou služebnou Smeraldinou, která se mu již líbila v domě a nese Beatrice dopis. I ona k němu cítí náklonnost. Když se později rozhodne uklidit oběma pánům oblečení v kufrech, uprostřed práce ho vyruší Florindo a on rychle naháže věci do kufrů jak mu to přijde do ruky. Oba majitelé takto najdou něco, co patřilo jeho milnci. Ve snyze zachránit situaci jim Truffaldino řekne, že to patřilo jeho dřívějšímu pánovi, který je však mrtev. Beatrice začne bědovat nad strátou milého, čímž prozradí svou pravou totožnost Pantalonovi. Řekne to Silviovi a přijme ho za svého právoplatného zetě. I Klárka mu po té odpouští jeho chování. Mezitím se Beatrice a Floriando chtějí zabít. Když se však uvidí na chodbě, padnou si do náruče. I Truffaldino získává tu, kterou chtěl - Smeraldinu. Nakonec všem odhalí, že byl sluhou dvou pánů.

Sen noci svatojánské - William Shakespeare

10. února 2011 v 10:51 | Fanta Light

Poslední (zatím :)) hra od Shakespeara. Jedná se o komedii, která (pokud si dobře vzpomínám) byla zfilmovaná v podobě Micky Mause :D.

Fanta
________________________________________________________________________
Rok vydání: 1596
Původní název: A Midsummer-night's Dream
Žánr: Komedie
Země: Anglie
Jazyk: Anglicky

Athénský král Théseus chystá svatbu s královnou amazonek Hipolytou. Přichází k němu měšťan Egeus s dcerou Hermií a jejími nápadníky Lysandrem a Demetriem. Egeus slíbil svopu dceru Demetriovi, ale ona se miluje s Lysandrem. Helena zase cítí nenaplněnou lásku k Demetriovi. Hermie se chystá se svojí láskou uprchnou a uklidňuje Helenu, že poté se k ní Demetrius vrátí.
Mezitím athénští řemeslníci pod vedením tkalce Klubka nacvičují hru "O Pyramovi a Thisbě" na královu svatbu. Na tutéž mýtinu má přijít i královna lesních víl Titanie. Setkává se zde i s jejím mužem Oberonen, se kterým se pohádala a opět se hádají. Oberon ji chce potrestat, a tak pošle svého služebníka skřítka Puka pro kouzelnou bylinu. Když se pomocí ní potřou víčka spící osoby, zamiluje se do prvního, koho po probuzení spatří. Oberon potře Titanii víčka a poté pošle Puka, aby je potřel i Demetriusovi, který v lese hledá Hermii. Puk je však potře špatnému athéňanovi, a tak když se Lysandr probudí a spatří Hermionu, které pátrá po Demetriusovi, bláznivě se do ní zamiluje.
Mezitím překvapí Puk řemeslníky, kteří zkoušejí hru. Klubka promění tak, aby měl oslí hlavu a ostatní herce vyděsí a ti uprchnou z lesa. Když se Titanie probudí, spatří proměněného Klubka a začne ho láskyplně hladit a hýčkat. Oberon vytýká Pukovi, jakou udělal chybu, že potřel oči Lysandrovi. Puk se vydává svou chybu napravit. Jakmile Demetrius spatří Helenu opravdu se do ní také zamiluje. Hermie se snaží doběhnout Lysandra, ale ten ji odhání a běží za Helenou. Ta se domnívá, že se jedná o vtip obou mužů. Když se Oberon dost pobaví pozorováním své ženy, jak hýčká Klubka, rozhodne se vrátit vše do pořádku. Klubkovi vrátí jeho podobu a přestane se hádat s Titanií. Obě dvojice se naposledy probouzejí. Demetrius miluje Helenu a Lysandr Hermii. Takto je také spatří král se svojí družinou. Rozhodne, že budou slavit svatbu s ním. Na oslavě pak řemelslníci předvedou již nacvičenou hru. Měla velký úspěch a všichni jsou spokojeni.

Staré pověsti české I. (Staré pověsti české) - Alois Jirásek

23. ledna 2011 v 12:28 | Fanta Light
Poté, co jsem se děsně, ale vážně děsně nudila, jsem se rozhodla ve škole přečíst celý Starý pověsti český. popravdě nejsou tak hrozná jak jsem očekávala. Navíc každý příběh je na pár stránek. Nejhorší jsou ty staré pojmy a názvy... nějdy to bylo hezké luštění, co to chce autor říci :D. Tady je první část s podtitulem Staré pověsti české.
Fanta
___________________________________________________________________________
Rok vydání: 1894
Původní název: Staré pověsti české
Žánr: Pověsti
Země: České země
Jazyk: Česky

O Čechovi
Při řece Visle se nacházel rod Slovanů. Jednou se strhly mezi rody krvavé boje. Proto se vojvodové Čech a Lech rozhodli se svými rody najít novou zemi. Po mnoho dnech, kdy přešli řeky Odru, Labe a Vltavu, si začli všichni stěžovat, že cesta nekončí. Tehdy vylezl Čech na horu, pod kterou se usadili, a rozhlédl se kolem po kraji. Uviděl kraj tak bohatý a krásný, že se zalíbil i ostatním. Všichni se rozhodli zde zůstat a zemi pojmenovat po svém veliteli. Poté tuto zemi zúrodnili a postavili zde obydlí a hradiště. Přestože se zde všem dobře dařilo, rozhodl se Čechův bratr Lech jít dál na východ, a tam si najít novou zem, kde si postavil hrad Kouřim. Když zemřel Čech, na jeho počest byl uspořádán velký pohřeb.

O Krokovi a jeho dcerách
Po Čechově smrti zavládl v zemi velký neklid a boje. Proto jim doporučil Lech, aby si za nového vojvodu zvolili moudrého Kroka. Ten vládl spravedlivě a často se radil s bohy. Jednou oznámil starostům, že zde již nezůstanou a najdou si jiné místo. Po několika dnech přišli až ke skále, jenž se tyčila nad Vltavou. Bylo to velmi příhodné místo, a proto zde postalill hrad, který pojmenovali podle toho, že stál na vysoké skále - Vyšehrad. Když zemřel i Krok, zbyly po něm tři dcery - Kazi, jenž měla uzdravující schopnosti a sídlila na svém hradě Kazin, Teta, která si vystavěla Tetín a nejstarší Libuše. Tu si starostové zvolila za následovnicí Kroka na Vyšehradě.

O Bivojovi
Jednoho dne zavítal na Vyšehrad statný muž, jenž nesl na zádech živého kance. Ten zabil již mnoho lidí a ohrožoval stáda. Bivoj jej skolil bez jakékoliv zbraně, čímž si získal obdiv všech přítomných, hlavně Kazin. Večer se pak oslavovalo a sám Bivoj měl čest zabít chyceného kance. Když se další den vracel domů, doprovázel velký kus Libušinu sestru Kazi, do které se zamiloval. I ona opětovala jeho city a později si ho vzala za muže a nechala na svém hradě.

O Libuši
Libuše vládla moudře a spravedlivě jako její otec. Když jednoho dne rozsoudila dva sousedy, staršímu, jenž nebyl v právu, se odpověď nelíbila a vyřikl, že jen jim vládne žena. Žena dlouhých vlasů, ale krátkého rozumu. Libuše pochopila, že nemá na výběr, a tak se radila se svými sestrami. Dalšího dne oznámila, že je ochotná se provdat za muže, jenž jim bude vládnout. Všichni chtěli od ní poradit, koho si mají zvolit. Proto jim dala svého koně, který je dovede do dědiny, kde naleznou Přemysla. Libušin bělouš je vedl sám a bez jakéhokoliv zaváhání neznámou cestou.

O Přemyslovi
Libušin kůň zavedl družinu až do vsi Stadice. Zde nalezli Přemysla, jenž oral pole. Zastavili se před ním a žádali ho, aby s nimi jel na hrad a stal se jejich vojvodou. Přemysl jejich žádosti vyhověl. Své voly propustil a poté s nimi usedl k železnému stolu. Sebou na hrad si však vzal své lýkové střevíce, aby jeho potomci věděli, kdo byl jejich předek. Na hradě je pak přivítali a s Libuší slavili dlouho do noci.

Libušina proroctví
Po Libušině a Přemyslově svatbě zavedla kněžna svého novomanžele k pokladům svého otce.
Když vladykové vzpomínali na Kroka a jak je k tomuto místu převedl, předpověděla, že na tomto místě "město vidím veliké, jehož sláva hvězd se bude dotýkat". Na místě, kde určila se také hned nechal vystavět hrad.
Jindy přišli za Libuší, aby jim poradila kde najít drahé kovy. Tu jim řekla, že najdou stříbro, jíl, zlato, olovo a cín. Její předpověď se opravdu vyplnila a tímse začaly budovat doly.
Jednou se jí zjevily krvavé boje. Tehdy vložila kolébku svého prvorozeného syna do vody se slovy, že ji bude zde ve Vltavě ležet tak dlouho, až bude potřeba nového krále, jenž by zjednal pořádek. Kolébka se poté vynoří a dá českému lidu spásu - Karla IV.

Dívčí válka
Po Libušině smrti se ženám již nedařilo tak dobře, jako za jejího života. Rozhodly se proto mužům postavit v boji, a získat zpět úctu. Jejich velitelkou se stala Vlasta. Ta nechala postavit hrad Děvín, kde se dívky združovaly a chystaly do boje. Muži se jim smáli, jen Přemysl je varoval. Když došlo k boji, k překvapení všech mužů dívky neutekly, ale statečně se bránily a většinu mužů pobily. Další doby byly pro muže kruté. Žádný si nebyl jistý před vlastní ženou nebo sestrou. A mnoho z nich padlo léčkou, jako například Ctirad, jenž uvěřil krásné Šárce uvázané u stromu. Když již nebylo jiné volby, požádali muži Přemysla, aby je do další bitvy vedl. Tato byla ženám záhubná. Vlasta se do bitvy vřítila jako divá, myslíc, že všechny dívky jsou jí v patách. Netušila že zůstala mezi muži sama. Když padla, ženy se daly na útěk. Neměli ale žádnou spásu a muži žádnou nešetřili. Děvín pak spálili na prach.

O Křesomyslu a Horymíru
Po Přemyslově smrti se na Vyšehradě vystřídalo několik vojvodů. Když vládl kníže Křesomysl, velmi podporoval dobývání drahých kovů, jenž se Libušiným proroctví rozšířilo a přestávalo se hospodařit. Proto si několik rodů v čele s Horymírem stěžovalo na Vyšehradě u Křesomysla. To popudilo horníky, kteří jim zničili vesnic Neumětely. Po této události se chopil Horymír vedení a se všemi mužu, kteří ho následovali, šli k dolům, kde vše spálili a horníky pobili. Za tento čin nechal Křesomysl Horymíra uvěznita chtěl ho popravit. Vězeň si přál naposledy se projet na svém věrném koni Šemíkovi. Ten přeskočil Vyšehradské hradby a odjel s pánem do vesnice. Křesomysl za tento div Horymírovi odpustil a nechal ho jít. Šemík se však při skoku poranil a brzy zemřel.

Lucká válka
Když Křesomysl zemřel a na trůn usedl Neklan, začalo se v zemi špatně dařit. Jeho soused Vladislav byl krutý a válečný vládce. Neklan se ho bál a jeho přízeň si chtěl získat mírem. Jeho dary Vladilav vrátil s tím, že si je vydobije zpět i se vším, co má. Neklanovi nezbylo, než bitvu uskutečnit. Přemluvil svého bratra Čestmíra, aby jel v čele vojska místo něj. Ten válčil statečně, a když padl, Neklanovo vojsko o to silněji bojovalo a zvítězilo.
V bitvě bojoval i Straba. Byl na straně Lučanů a jelikož měla jeho matka vidění, že právě oni prohrají a nikdo nepřežije, poradila svému synovi, aby prvnímu vojákovi, na kterého narazí, uřízl obě uši a pak odjel bez otočení domů. Straba vše udělal, jak mu poradila. Když však přijel domů, že voják kterého zabil, byla jeho vlastní žena.

Durynk a Neklan
Po lucké válce se jejich zemí nesl smutek. Při válce zahynulo mnoho lidí včetně Vladislava. Češi nyní také vše ničili. Po Vladislavovy zbyl jediný syn Zbislav. Nad ním se Neklan slitoval a vystavěl mu hrad Dragúš, kdy byl vychován. Jeho vyychovatelem se stal i nadále Durynk. Ten si však časem vytvořil myšlenku, že by mohl Zbislava odstranit. Neklan se poté nebude bát jeho pomsty a Durynka štědře odmění. Svůj úmysl uskuteční, a když vyláká Zbislava k zamrzlému rybníku, usekne mu hlavu. Tu pak přinese jako dar Neklanovi. Setká se s opovržením a rozlobený Neklan mu dá na výběr ze sebevražd. Durynk se oběsil na vysoké olši.
 
 

Reklama
Staré referáty procházejí rekonstrukcí, proto bych u nich prosila (leden - únor) zvýšenou opatrnost. Mohou se tam vyskytovat jisté chyby.

Komentáře nevztaující se k žádnému článku pište do reklam. V opačném případě mažu!
I zde platí AUTORSKÁ PRÁVA!

Na tomto blogu se právě nachází 88 referátů.
Blog založen: 18. 1. 2011
Majitelka: Fanta Light
Kontakt: Fantalight@seznam.cz.