Zaujal vás nějaký referát? ...... Máte k nějakému připomínku či poznámku?
Či snad vám nějaký referát pomohl do školy?

Napište to do komentářů!
Čím více dáte najevo svoji spokojenost či nespokojenost, tím více nám pomůžete
při úpravách tohoto blogu.

Zfilmované knihy

O rubrice

5. srpna 2011 v 15:02 | Fanta
Spousta filmů je natočena podle určitého díla, nebo se alespoň nechá inspirovat. To všichni víme, ale je velice těžké rozeznat kvalitní film, který je opravdu dobrou kopií knihy nebo je natolik dobře natočený, že dokáže předčit i knihu. A právě proto je zrozena tato rubrika. Je to určeno hlavně kvůli referátům. V některých velice málo případech je totiž možné, že kniha a film jsou téměř totožné. V jiných případech film stojí sice za přečtení, ale nedá se zaměnit s knihou a v posledním případě je film a dílo úplně odlišné.

Divá Bára (Božena Němcová) - 1949

21. července 2011 v 14:38 | Fanta

Před hodně lety jsem tento krásný film viděla a včera jsem si ho stáhla, abych si ho zopakovala. Jedná se o černobílou verzi z roku 1949. Velice hezké zpracování, které mě nadchlo mnohem více než kniha. Jenomže pokud ji musíte číst povinně a doufáte, že vám film bude stačit, jste na omylu. Bohužel bohudík. Nevím jestli právě pro ty nádherné části s myslivcem nebo marné snahy vesnických kluků získt Báru to má větší šmrnc. Také konec je mnohem dramatičtější než v knize. Film si tedy můžete pusti až po přečtení knihy jao malou třečničku na dort. Přes velké rozdíly s knihou tento nádherný film z doby, kdy ještě existovali džentelmeni, rozhodně doporučuji.

Kytice (K. J. Erben) - 2000

5. července 2011 v 15:50 | Fanta
Kytice... Sbírka básní od K. J. Erbena, kterou by si měl přečíst snad každý. A právě pro její známost některé básně (Kytice, Vodník, Polednice, Svatební košile, Zlatý kolovrat, Dceřina kledba a Štědrý večer) zfilmoval režisér Brabec, který je autorem také Máje (2008). Řekla bych, že velice vhodný pro ty, co nejsou na poezii a nějkteré dějové pasáže nechápou. Takto jsem například pochopila Dceřinu kledbu. Také vám to neuškodí a lépe si zapamatujete jednotlivé příběhy. Ovšem chci vás varovat, že stejně jako u stovek dalších příběhů má i tento svoje mouchy a bez přečtení se neobejdete, pokud chcete mít stoprocenní úspěch...

Máj (K. H. Mácha) - 2008

19. června 2011 v 11:38 | Fanta
Máj patří vždy k povinné četbě na školách a také, vedle Kytice od Erbena, k nejznámější české poezii, a možná proto bylo tako zfilmované. Pokud se ovšem domníváte, že vám to bude stačit, abyste pochopily Máchův Máj, jste na omylu. Ten se totiž zabývá pouze "koncem" tohoto filmu (jestli se to tak dá říci), kdežto film vypráví celý příběh, který je v básni nastíněn. Možná proto mě tento film velice zklamal jako mnohé ostatní.

Buddenbrookovi (Thomas Mann) - 2008

8. června 2011 v 9:12 | Fanta Light
Pokud narazíte na knihu Buddenbrookovi a stejně jako já ji budete muset číst povinně, je možné, že vás to naprosto znudí. Alespoň tak to bylo u mě. Úvahové pasáže nejsou nic pro mě a navíc to bylo až příliš dlouhé. Jestli budete mít stejný problém, doporučuji alespoň se podívat na tento film. Je velmi věruhodný a líbil se mi (na rozdíl od knihy).
 
 

Reklama
Staré referáty procházejí rekonstrukcí, proto bych u nich prosila (leden - únor) zvýšenou opatrnost. Mohou se tam vyskytovat jisté chyby.

Komentáře nevztaující se k žádnému článku pište do reklam. V opačném případě mažu!
I zde platí AUTORSKÁ PRÁVA!

Na tomto blogu se právě nachází 88 referátů.
Blog založen: 18. 1. 2011
Majitelka: Fanta Light
Kontakt: Fantalight@seznam.cz.